• İstanbul18 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beklenen Zam haberi meclisten geldi! İşte zam sonrası yeni maaşlar
25 Haziran 2022 Cumartesi 01:33

Beklenen Zam haberi meclisten geldi! İşte zam sonrası yeni maaşlar

Milyonlarca emekli ve memur zam bekliyor. Temmuz ayında yapılacak zam merak konusu olurken zam haberi meclisten geldi

Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını merak ediyor. Ayrıca memurlarda büyük bir zam beklentisi içerisinde.

Ocak ayında yapılan zamlar adeta enflasyon karşısında erimiş durumda. Bu yüzden emekliler ve memurlar temmuz ayında yapılacak zammı merak etmekteler.

Zamla ilgili hemen hemen her gün yeni bir kulis haberi gündeme gelirken ülke gündemine başka bir zam haberi geldi. Bu kez zam haberi çalışanlar, emekliler ve memurlar için değildi.

Milletvekillerinin maaşlarına zam geleceği öğrenildi. Söz konusu zam haberi medyada da genişçe yer buldu. Habertürk tarafından milletvekili maaşlarına yapılacak zamla ilgili tüm detaylarda paylaşıldı.

Gözler emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağına kilitlenmişken milletvekili maaşlarına yapılan zam büyük merak konusu olmuştu. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç yayınladığı haberde milletvekili maaşlarına yapılacak olan zamla ilgili tüm detayları paylaştı. İşte Habertürk’ten Ahmet Kıvanç'ın milletvekili maaşlarına yönelik artışla ilgili derlemiş olduğu tüm bilgiler. 

Milletvekillerinin emekli aylıkları 2012 yılından beri cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli. Cumhurbaşkanı ödeneği bütçe kanunu ile belirlendiği için emekli vekillerin aylıkları da sadece ocak ayında artıyor. Bu yılın ocak ayında memur maaşları ve emekli memur aylıkları yüzde 30.95 oranında arttı. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ise geçen yılın ikinci yarısındaki yüzde 25.47 enflasyon farkı yansıtılmıştı.

Ek bütçe kanun teklifi, cumhurbaşkanı ödeneğine, başlangıç ödeneğinin yüzde 20.2’si oranında ödenek eklenmesini öngörüyor. Yılın başında yıllık cumhurbaşkanı ödeneği 1 milyon 209 bin lira olarak belirlendi.

Yüzde 20.2 artırımla yıllık cumhurbaşkanı ödeneği 1 milyon 453 bin liraya çıkacak. Cumhurbaşkanı ödeneğinin 604.5 bin lirası yılın ilk 6 ayında kullanıldı. Geriye kalan 848.5 bin lira temmuz – aralık döneminde kullanılacak. Böylece yılın ilk yarısında 100 bin 750 TL olan aylık ödenek tutarı, ikinci yarıda 141 bin 416 TL olacak.

Emekli cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, başbakan, milletvekili aylıkları cumhurbaşkanı ödeneğine göre belirleniyor.

Buna göre, yılın ilk yarısında 40 bin 300 lira olan emekli cumhurbaşkanı aylığı 56 bin 581 liraya çıkacak. Buna bağlı olarak emekli TBMM başkanları ile başbakanların aylıkları 30 bin 225 liradan 42 bin 436 liraya, emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekillerinin aylıkları ise 18 bin 135 liradan 25 bin 461 liraya çıkacak.

Bu tutarlara, tüm emeklilerde olduğu gibi kaldırılan vergi iadesinin yerine konulan yüzde 4 oranında “ek ödeme” ilave edilecek. Böylece temmuz ayından itibaren emekli cumhurbaşkanı aylığı 58 bin 844 lira, emekli TBMM başkanları ile başbakan aylıkları 44 bin 133 TL, emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları da 26 bin 479 lira olacak.


Ocak – mayıs döneminde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 35.64 oranında arttı. Haziran ayı ile birlikte 6 aylık enflasyonun yüzde 40 düzeyine gelmesi bekleniyor. Bu durumda, enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte memur maaşları ile emekli aylıklarına yüzde 40 dolayında artış yapılacak.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI TEMMUZDA BELLİ OLACAK

Öte yandan memurlara ve emeklilere ödenecek olan zamlı maaşların ise Temmuz ayında belli olması bekleniyor. Çok sayıda emekli sendikası milletvekillerine yapılan zam oranında zamlarda bir artış talep ediyorlar.

Gözler şimdi iktidardan yapılacak olan açıklamaya kilitlenmiş durumda. 

Zamlı maaşlar Temmuz ayında belli olmuş olacak. 

Kaynak: HABERTÜRK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim