• İstanbul20 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Buzdolabına kesinlikle konulması sakıncalı yiyecekler! Tüm faydasını yok ediyor
26 Haziran 2022 Pazar 01:58

Buzdolabına kesinlikle konulması sakıncalı yiyecekler! Tüm faydasını yok ediyor

Bazı yiyecekleri buzdolabına koymamak gerekiyor! Çok sayıda kişi bilmeden hata yapmakta

Yaz ayları geldiği için pazardan ve marketten aldığımız çok sayıda sebze ve meyveyi buzdolabına kaldırıyoruz. Oysa her şeyi buzdolabına koymak sağlıklı değil.

Buzdolabı hayatımıza girdikten sonra büyük bir sorun ortadan kalkmış oldu. Yiyeceklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayan buzdolabı bazı durumlarda aslında faydadan çok zarar veriyor.

Örneğin kimse muzların kararmasını istemez! Muzları hızlı bir şekilde bozan şeylerin başında onları buzdolabına kaldırmak geliyor.

Muzlar kısa sürede bozuluyor ve kararıyor. Sonrasında ise tüm besin değeri uçup gidiyor.

Başka bir hata da patates ve soğanı buzdolabına koymak. Sarımsak, Soğan ve Patates gibi sebzelerin hiç bir şekilde buzdolabına kaldırılmaması gerekiyor.

Domateste buzdolabına konulmaması gereken gıdalar arasında! Başlangıçta onları buzdolabında muhafaza etmek mantıklı geliyor olsa da değil! Besin değerlerinin yok olmasına neden oluyor!

Mynet.com sitesinde yayınlanan bir içerikte buzdolabına konulması sakıncalı besinler sıralandı!

Sarımsak

sarimsak
Eğer sarımsağı buzdolabında saklarsanız asla lezzetli yemekler pişiremezsiniz. Çünkü buzdolabında bekleyen sarımsağın tüm aroması bozulur. Üstelik sadece sarımsağın tadı bozulduğuyla kalmaz tüm buzdolabının içi sarımsak kokar. Anlayacağınız her yerden zarar.

Domates

iStock-855789576
Buzdolabına koyduğunuz domatesler çok kısa zamanda yumuşar ve kendine has kokularını kaybedeler.

Soğan

Sarımsakda olduğu gibi soğanı da buzdolabına koyunca aromasını yok edersiniz. Yine aynı zamanda soğan kokusu tüm dolabın içerisine yayılacaktır.

Kesilmemiş karpuz

Evet, yanlış duymadınız. Kesmeden dolaba kaldırdığınız karpuz ve kavunun içerisindeki antioksidanların bir kısmı kaybolur. Bu da karpuzdan yeterli vitamini alamıyorsunuz demek olur...

Elma

Buzdolabına koyduğunuz elmalar tazeliğini yitirir hanımlar, beyler. Yapacak bire şey yok. Doğrudan masanın üstüne koyacağız.

Acı sos

Buzdolabında sakladığınızda kıvam olarak bozulabilir ve aromasını kaybeder. Acı sos ve diğer soslar dahil kuru, güneş almayan ve serin bir yerde saklanmalı.

Unlu mamüller

Kurabiyeleri kesinlikle buzdolabında saklamayın, hemencecik bayatlıyorlar!

Çekilmiş kahve

Kahveyi de kuru ve güneş almayan yerde saklamalısınız. Aksi halde buzdolabının içerisinde aromasını kaybedecektir.

Bal

Balı buzdolabına koyarsanız kristalleşecektir ve aynı zamanda kıvamı da bozulacaktır. Kesinlikle dolaba koymayın. Zaten balın raf ömrü oldukça uzun. Serin ve kuru bir yerde saklamanız yeterli.

Fesleğen

Fesleğeni buzdolabına koyarsanız direkt ölür. Fesleğini taze tutmak için suyun içerisinde ve dışarıda bekletin.

Evet bu yiyecekleri buzdolabına kesinlikle koymamak gerekiyor! Eğer raf ömürlerinin uzun olmasını istiyorsanız kesinlikle bu yiyecekleri buzdolabına koymayın! Yiyeceklerle ilgili bu uyarıyı arkadaşlarınızla da paylaşın!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim