• İstanbul14 °C
  • Ankara13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çaydaki ölümcül tehlike pek dikkat edilmiyor, görmezden gelmemek gerekiyor
20 Haziran 2022 Pazartesi 00:25

Çaydaki ölümcül tehlike pek dikkat edilmiyor, görmezden gelmemek gerekiyor

Çay, Türk mutfağında sevilen bir içecek. Ancak görmezden gelinmemesi gereken bir tehlike var

Çay en sevdiğimiz içeceklerden biridir. Kahvaltılarda da sofralarımızın vazgeçilmezi olan çay aynı zamanda da çokça tükettiğimiz içeceklerdendir. Gün içerisinde bir misafirimiz geldiğinde de çay ikram ederiz.

Hatta yemek sonrası da çay içmeden duramayız deyim yerindeyse çoğumuz çay tiryakisiyiz. Çay sevilen bir içecek olduğu kadar bazı durumlarda da çok faydalıdır. Ancak uzmanların çay konusunda herkesi ilgilendiren bazı uyarıları var.

Bugüne dek dikkat etmediğimiz bazı alışkanlıklar aslında zamanla tehlikeli sorunlara davetiye çıkarabiliyor. Üstelik bir çok kişi de bu hataları görmezden gelerek alışkanlıklarını devam ettiriyor.

Oysa çay içerken herkesin dikkat etmesi gereken bazı uyarılar var. Örneğin bayatlamış bir çay kesinlikle içilmemeli. Bir çay demlendiyse en fazla 45 dakika içerisinde tüketilmeli. 1 saatten fazla beklemiş çay zamanla acıyor. Acıyan bu çay mideye de zarar veriyor.

Yine en büyük alışkanlıklardan biri de bitmekte olan çayın üzerine su ekleyerek o çayı içmeye devam etmek. Bu da çok yanlış. Hem bu tür bir davranış çayın lezzetini kaçırıyor hemde sindirim sistemine zarar veriyor. Çayla ilgili tehlikeli bir alışkanlıkta çok sıcak içilmesi.

Çayla ilgili yapılan bazı araştırmalar bugüne dek bildiğimiz çoğu şeyin doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Çay her ne kadar faydalı bir içecek olsa da bazı durumlarda tehlikeli hale dönüşebiliyor. İlk içtiğimizde ölümcül olmasa da benzer alışkanlığı devam ettirmemiz durumunda çayın ölümcül tehlikeleri ortaya çıkabiliyor. Yani yavaş yavaş bir bakıma tehlikeli bir sonuçla karşı karşıya kalmamıza yol açıyor.

Çayla ilgili herkesin bilmesi gereken bazı uyarılara yer verildi.

YEMEK BORUSU KANSERİNE YOL AÇABİLİYOR

Çay ister kahvaltıda içilsin ister akşam yemeği sonrasında isterseniz öğle arasında her zaman keyifle içtiğimiz bir şey. Misafirimiz geldiğinde çayımız eksik olmaz. Bir dostlumuzla buluşacak olsak mutlaka çaya davet eder veya çaya davet ediliriz.

Çay en büyük zevkimiz aslında bizim. Peki çay keyfinizi zehir edecek bazı sorunlar var desek ne derdiniz? Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu uyarıya herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Sıcak çay içmek büyük risk.

Uzmanlara göre sıcak çay yemek borusu kanserine yol açabiliyor. Ölümcül bir hastalık olarak yemek borusu kanseri her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Sıcak çay tüketiyorsanız bu riski mutlaka göz önünde bulundurup. Demlikten çayı boşalttıktan sonra mutlaka biraz beklettikten sonra için.. Yemek borusu kanserinin belirtileri nelerdir?

Yemek borusu kanserinin genel belirtileri arasında yutma güçlüğü ve kilo kaybı gelmektedir. Aynı zamanda iştahsızlık ve kusma bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Yenilen gıdaların ağza geri gelmesi zaman zaman oluşan boğulma hissi ve kanama..

Ayrıya eşlik eden ses kısıklığı. Mide üzerinde ve devamında göğüs bölgesinde yanma hissi bu kanserin en bariz belirtileri arasındadır. Tanı ise endoskopik incelemelerle konulmaktadır.. Sadece Sıcak çaydan değil aynı zamanda alkol ve tütün ürünlerinden de bu hastalığa yakalanmamak için uzak durmalısınız..

Çayla ilgili bu bilgileri görmezden gelmeyin! Arkadaşlarınızı da bilgilendirmek adına çay hakkındaki bu bilgileri onlarla mutlaka ama mutlaka paylaşın

Kaynak: haber3- ulusal post

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim