• İstanbul18 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İbn-i Sina'nın "Hafızayı kuvvetlendirir" dediği 3 süper baharat 1 tatlı kaşığı bile yetiyor
18 Haziran 2022 Cumartesi 01:08

İbn-i Sina'nın "Hafızayı kuvvetlendirir" dediği 3 süper baharat 1 tatlı kaşığı bile yetiyor

İbn-i Sina'nın beyni güçlendirir ve hafızayı kuvvetlendirir diye önerdiği 3 süper baharat hakkında herkese lazım bilgiler

Güçlü bir hafıza herkesin istediği bir şeydir. Eski zamanlarda unutkanlık gibi hastalıklar çok çok ileri yaşlarda musallat olurdu. Yeni dönemde artık unutkanlık nedendir bilinmez genç yaştaki kişileri de etkiler oldu.

SOSYAL MEDYA UNUTKANLIĞA YOL AÇAR

Uzmanlara göre sosyal medyanın unutkanlığa yol açtığı belirtiliyor. Hafıza hiç bir şeyi kaydetmiyor. İnsanlar aradıkları bilgiyi internetten bulabileceğini düşündüğü için direk aratıyor okuyor ve sonrasında beyin onu çöp denen geri plana atıyor. Oysa eskiden okunan kitaplar ve araştırma yapılan kaynaklar yazılı kaynaklar olduğu için bilginin değeri vardır.

HAZIR YİYECEKLER DE BEYNİ TÜKETİYOR

Yine uzmanlara göre hazır yiyeceklerde beyni tüketiyor! Bu yüzden yenilen içilen şeylere de dikkat etmek gerekiyor. Hazır konu yiyeceklerden açılmışken yıllar yıllar önce İbn-i Sina'nın "Hafızayı kuvvetlendirir" dediği 3 süper baharat ortaya çıktı.

Akşam gazetesinde yayınlanan bir içerikte İbn-i Sina'nın "Hafızayı kuvvetlendirir" dediği 3 baharat hakkında bazı bilgiler paylaşıldı. İşte o bilgiler

Zencefil, zerdeçal ve hardal adını sık duyduğumuz baharatlar arasında yer alıyor. Peki, bu baharatların lezzeti bir yana hafızayı güçlendirdiğini biliyor muydunuz? İbn-i Sina El-Kanun Fi't-Tıbb kitabından zencefilin, zerdeçalın ve hardalın faydalarını bir araya getirdik.

Zencefil: Sindirimi kolaylaştıran zencefil hafızayı kuvvetlendirir. Bulanık görmeye iyi gelir ve mideye faydalıdır.

Zerdeçal: Ruh hastalıklarına iyi gelen zerdeçal, nöral yapılı hastalıklara şifadır. Kusmayı durdurur.

Hardal: Aç karnına tüketilirse zekâyı artırır. Suyu kulak ve diş ağrıları için damla şeklinde kullanılır ve balgamı önler.

Tüm bunlara ek olarak bol bol su için. Spor yapmayı ihmal etmeyin. Bulmaca çözün. Ve bolca kitap okuyun. 

Kaynak: AKŞAM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim