• İstanbul14 °C
  • Ankara13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur ve Emeklilere Yeni Zam! En Düşük Zam Oranı Ne Oluyor?
18 Haziran 2022 Cumartesi 18:16

Memur ve Emeklilere Yeni Zam! En Düşük Zam Oranı Ne Oluyor?

Memur ve Memur Emeklilerine yeni bir zam yapılacak. Temmuz ayında emeklilerle memurları ilgilendiren yeni zam geliyor

Temmuz ayında maaşlar zamlanacak. Özellikle Emekliler Temmuz ayında yapılacak zammı merak ediyorlar. Zammın enflasyon oranında yapılması ve emeklileri rahatlatacak bir düzeyde yapılması planlanıyor.

Şimdilerde herkes zammın ne kadar olacağını merak etmeye başladılar.

İKRAMİYLERE ZAM YOK

Temmuz ayında emekliler bayram ikramiyesi alacaklar. Kurban bayramı nedeniyle ikramiye alacak olan emeklilerin zam almayacağı öğrenildi.

Ödemeler 1100 TL civarında hesaplara yatacak.

Temmuz'un ilk haftası ödemelerin hesaplarda olacağı tarih duyurulmuş olacak.

TEMMUZ'DA MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI ZAMLANACAK

Temmuz ayında Memur ve emeklilerin maaşlarında artış yaşanacak. Ocak ayında da maaşlara zam gelmişti. Bu yılın ikinci zammı için ise Temmuz belirlendi.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinden Mehmet Dirici’nin haberine göre, bu rakam 4 aylık emekli zammı olarak netleşti. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı için enflasyon oranının direkt belirleyici olması sebebiyle, 4 aylık enflasyon oranı ile şimdiden 31,71 zam oranı kesinleşti.

Yani bundan sonraki aylarda enflasyon oranı sıfır çıksa bile yüzde 31,71 SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları için belirleyici olacak. Mayıs ve Haziran enflasyon oranının duyurulması sonrası bu zam oranı daha da artacak.

Açıklanan nisan ayı enflasyon oranı ile Ocak 2022'de yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı alan memurlar için 4 aylık enflasyon farkı da kesinleşti. Temmuz 2021'de belirlenen toplu sözleşmeye göre; memur ve memur emeklisi Temmuz 2022'de yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak.

ENFLASYON FARKI+TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI BELLİ OLDU
Tüm bunlarla beraber 4 aylık enflasyon farkı yüzde 24,21 olurken, buna yüzde 7 toplu sözleşme zammı ilave edilince memur zammı da yüzde 31,21 oldu.

MERKEZ BANKASI MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLARI 
Merkez Bankası enflasyon beklentisi belli oldu. Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketine göre, Mayıs ayı beklenen enflasyon oranı yüzde 3,97 olarak göze çarparken, Haziran ayı için bu rakam yüzde 2,97 olarak kayıtlara geçti.

 

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Mayıs ve Haziran ayı enflasyon beklentisi gerçekleşmesi durumunda, TÜFE endeksi 968,65'e yükselecek. Bununla beraber SSK ve Bağ-Kur emekli zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı yüzde 41 olacak.

Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı+toplu sözleşme zammı hesabına göre yüzde 40,5 zam alacak.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN İKİLİ HESAP
Emekli ve memur temmuz zammı için artık son aya girilecekken, yapılacak olan zamlara ek olarak sosyal refah düzenlemesi gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hem emekli hem de memurlar için sosyal refah düzenlemeleri ile beraber ek zamların gündemde olduğunun sinyalini verdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI KAÇ TL OLACAK?
Eğer beklentilere göre yüzde 41'lik 6 aylık enflasyon ve ocak ayındaki gibi memur ve memur emeklisine yüzde 2,5'luk ek zam gerçekleşirse; SSK Bağ-Kur emeklisi yüzde 41, memur ve memur emeklisi yüzde 40,5 veya ek zamlı olarak yüzde 43 zam alacak. 

Bu hesaba göre;

En düşük maaş memurlarda 6.429 TL'den 9.033 TL'ye; ek zamlı olursa 9.193 TL'ye
En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4.289 TL'den 6.026 TL'ye; ek zamlı olursa 6.133 TL'ye
Esnafta 2.948 TL'den 4.156 TL'ye,
2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise bu rakam 3.292 TL'den 4.641 TL'ye çıkacak.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim