• İstanbul14 °C
  • Ankara13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nohut pişirirken zehirleyen tehlike bir çok ev hanımı bilmeden aynı hatayı yapıyor
19 Haziran 2022 Pazar 00:26

Nohut pişirirken zehirleyen tehlike bir çok ev hanımı bilmeden aynı hatayı yapıyor

Nohut yemeği Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Ancak nohut yemeği pişirirken zehirleyen bir hata var!

Nohut en sevilen ve en faydalı besinlerdendir. Türk mutfağında nohut yemeği demirbaş yemeklerden biridir. Akşam yemeklerinin yanında yapılan doyurucu yemeklerden biri olan nohut iki türlü yapılır. Etli ve etsiz.

Kimisi ise nohutu pilav içerisinde kullanır. Nohutlu pilavda zaten vazgeçilmez lezzetlerimiz arasında yer almaktadır. Nohut geleneksel lezzeterden biri olduğu için geleneksel şekilde pişirilmesi gerekir.

Son dönemde sosyal medyada yalan yanlış bazı bilgiler dolaşmaya başladı. Örneğin nohut suyunun faydalı olduğu iddia ediliyor. Hatta içilmesi öneriliyor!

Oysa bu tavsiye edilmez. Nohutun suyu zehirler! Büyüklerimiz eskiden bir gece önceden nohutu suda bekletir sonrasında ise güzelce yıkar ve süzerdi. Ardından yemekte o şekilde kullanılırdı.

Bu yöntem sayesinde ilaçlar, bakteriler bir çok şey nohut üzerinden çıkıp giderdi. Yani o suyu içmek fayda sağlamaz. Hatta yemeklere bile katılmaması gerekir.

Sabah.com.tr'de yayınlanan bir haberde; Nohut pişirirken zehirleyen hatadan bahsedildi ve şu detaylar paylaşıldı

Uzmanlar, suda beklediğinde şişen nohutun daha riskli bir yiyeceğe dönüşerek her an zehirleme sorunu ortaya çıkarabileceğini dile getiriyor.

İçerisinde nohut bulunan bir yemeği yapmadan önce birçok kişi, bir gece öncesinden suda nohutu bekleterek şişmesini sağlamasını oldukça doğal buluyor. Fakat nohut su içerisinde beklediği süre boyunca nohut şiştikçe oluşan gaz, zehirleme riski taşıyor. Bu nedenle doğru bir ıslatma şekli oldukça önemli.

Satın alınan kuru nohutların, lezzetli bir şekilde pişmesi için bir gece önceden suya bırakılması gerekiyor. Suda bekledikçe nohutlar, mide tarafından sindirilemeyen zehirli maddeler ortaya çıkarıyor.

Gece boyunca nohutların suya bıraktığı gaz ise sağlık için son derece zararlı. Bu suyu sonrasında değerlendirme isteği, örneğin; faydalı olduğu düşünülerek çeşitli yemeklerde kullanımı, büyük bir riskle karşı karşıya bırakıyor.

"SUYUNU KESİNLİKLE KULLANMAYIN"

Bunun için, nohutu suda beklettikten sonra iyice süzdüğünüzden, bu suyu hiç kullanmadığınızdan emin olmak büyük önem taşıyor. Ayrıca yemeğinizi hazırlarken mutlaka iyi süzülmüş nohutlarla birlikte, taze su kullanmanız gerekiyor.

Tüm bu adımlara dikkat ederek hem kendinizi hem de sevdiklerinizi, besleyici bir menü yerine zehirlenme tehlikesiyle karşılaşma riskinden de koruyabilirsiniz.

NOHUTUN GAZ YAPMAMASI İÇİN BİLMENİZ GEREKEN

Ayrıca nohut yemeği yaparken gaz yapmaması için içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat eklemeyi ihmal etmeyin.

ÖNEMLİ BİR UYARI DAHA

Nohutu ıslattığınız kab mutlaka cam bir kap olsun. Üzerini de kapakla kapatırsanız çok daha iyi olur. plastik kablarda nohutun ıslatılması önerilmez

Genel olarak zaten plastik kaplar çokça zararlıdır. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim