• İstanbul14 °C
  • Ankara13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yiyeceklerdeki güve ve böcek sorununu bu doğal önerilerle çözebilmek mümkün
26 Haziran 2022 Pazar 01:42

Yiyeceklerdeki güve ve böcek sorununu bu doğal önerilerle çözebilmek mümkün

Yaz ayları bereket ayı derler! Yazın toplanan yiyeceklerin kışa sağlam ulaşmasını sağlamanın yolları: Her mutfak ustasının yaptığı taktiklerle

Yiyecekleri saklama koşulları büyük önem taşımaktadır. Yaz aylarında çok sayıda gıdanın fiyatı kış aylarına göre çok daha ucuzdur.

Eski bir Anadolu geleneğidir. Yazdan toplanan gıdaların kışın tüketilmesi. Bu kapsamda bakliyattan tutun da konservelik çok sayıda ürüne kadar her şey annelerimiz tarafından yazdan toplanırdı.

Eski evlerde herkesin kendisine uygun gıdalarını saklayabileceği özel odalar vardı. Şehir hayatının hüküm sürdüğü günümüzde maalesef böyle bir şey artık mümkün değil.

Gıdaları korumak için de haliyle daha çok uğraş vermek gerekiyor. Yazdan alınan bazı gıdalar kışa ulaşmadan böceklenebiliyor yada eski bir tabirle güvelenebiliyor.

Bu sorundan kurtulmak için ise bazı doğal yöntemler bulunmakta! Haberciniz.biz adlı internet sitesinde yiyeceklerin uzun süre sağlam ve taze kalmasını sağlayacak yöntemler paylaşıldı! Sizlerde bu yöntemler sayesinde yiyeceklerinizi uzun süre saklayabileceksiniz. 

FİYATLAR SÜREKLİ ARTIYOR

Fiyatlar sürekli arttığı için ev ihtiyaçlarımızı artık toplu alıyoruz diyenlerin sayısı artarak devam ediyor. Çünkü bir hafta önce alınan bir ürünün fiyatı bir hafta sonra hiç olmadığı kadar artabiliyor. Bu yüzdende toplu alım yapanların sayısı epey fazla.

GÜVE SORUNU OLUŞABİLİYOR

Ancak tüketemeyeceğimiz kadar gıda satın aldığımızda evde doğru bir şekilde saklamazsak güve, böceklenme gibi sorunlar oluşabiliyor. Bu sorunu çözmek için ise bazı doğal yöntemler dikkat çekiyor.

Haberciniz.biz internet sitesinde yayınlanan bir haberde; Güve ve böceklenme sorununu ortadan kaldırmaya yarayacak bazı doğal bilgiler paylaşıldı.

İşte yiyeceklerinizi korumaya yarayacak güve sorununu ortadan kaldıran bilgiler.

KİLER VE GIDA GÜVELERİNE KARŞI DOĞAL YÖNTEM

Gıda güveleri için ilk çare, kilerde esansiyel portakal yağına batırılmış gazlı bez kareleri kullanmak ve her rafa kavanozların arasına birkaç adet bu bezleri koymaktır.

Başka bir çözüm ise gazlı bez veya pamuklu bir mendil üzerine 15 damla lavanta yağı dökmek ve yine aynı şekilde kiler ve dolapların içinde kullanmaktır.

MOBİLYA GÜVELERİNE VE BÖCEKLERİNE DOĞAL ÇÖZÜM

Öte yandan sorunu gidermek için sadece bunun yeterli olacağını düşünmüyorsanız ya da mobilyalarınızda da aynı sorunun olduğunu gördüyseniz şu yöntemi da uygulayabilirsiniz. 5 damla okaliptüs yağı veya çay ağacı yağı eklediğiniz 1 bardak beyaz sirke ile mobilyaları ve raflarını silin ya da bu karışımı bir sprey şişesine doldurup sorunlu bölgelere püskürtün. Ardından bölgeleri kurulayın.

GARDIROP VE GİYSİ GÜVELERİNE KARŞI DOĞAL ÇARE

Dolaplarda veya şifonyerlerde de benzer böceklere rastlamak mümkündür. Bu durumlarda da , uçucu yağlar bu tür böcekleri kovmak için çare oluyor.

Örneğin paçuli yağı son derece kokuludur ve böcekleri kovar ayrıca doğrudan giysilere de püskürtülebilir. Bunun yağın evinizdeki bitkiler için de önemli faydalı işlevleri olacaktır, çünkü parazitleri, böcekleri, bakterileri, mantarları ve otçul hayvanları uzaklaştırır. Yine, selvi veya sedir ağacının esansiyel yağı, giysilerden ve gardıroplardan tahta kurtlarını çıkarmada çok etkilidir.

Sorununuza göre esansiyel yağ seçerek evdeki böcek sorununu kolayca çözebilirsiniz! Bu bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşın onlarda güve ve böcek sorununu çözmek için bu bilgileri öğrenmiş olsunlar.

Evet yiyecekleri bu yöntemlerle uzun süre saklamak mümkündür! Sizlerde yiyeceklerinizi korumak ve uzun süre saklamak istiyorsanız bu yöntemleri mutlaka uygulayın! Bu yöntemler sayesinde gıdalarınız uzun süre tazecik kalacaktır. 

Kaynak: Haberciniz.biz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim