• İstanbul18 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeytinyağı diye zehir almayın, gerçeğini bu taktiklerle ayırt etmek mümkün
22 Haziran 2022 Çarşamba 17:59

Zeytinyağı diye zehir almayın, gerçeğini bu taktiklerle ayırt etmek mümkün

Zeytinyağı faydalı besinlerdendir ancak hileli olduğu zaman zararlı olabiliyor

Zeytinyağı sofralarımızın altın sütüdür. Zeytinyağı en faydalı besinlerden biridir. Yapılan araştırmalar neden zeytinyağı tüketmemiz gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Uzmanlara göre zeytinyağı en faydalı besinlerdendir. Zeytinyağı Canan Karatay'ın deyimiyle anne sütü kadar değerlidir. Zeytinyağının mucizeleri de araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

Karaciğeri temizleyen zeytinyağı aynı zamanda mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bağırsakların daha da iyi çalışmasını sağlayan zeytinyağı ayrıca eklendiği yemeğe de lezzet katmaktadır.

Zeytinyağının bir diğer faydası da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yani sadece sindirim sistemine değil bağışıklık sistemine de iyi gelmektedir. 

Mutlu bağırsak sağlığı için zeytinyağı tüketmek gerekmektedir.

Zeytinyağının uzmanlara göre organik olanı faydalıdır! Peki zeytinyağının sahtesi nasıl anlaşılır?

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte zeytinyağının gerçeğinin nasıl anlaşılacağı detaylarıyla anlatıldı.

Donma testi: Zeytinyağı dondurucuda tamamen donup kristalleşiyorsa gerçektir


Gerçek zeytinyağı 0 ile - 6 derece arasında donar ve kristalleşir. Bunun için bir bardak zeytinyağını dondurucunuza koyun ve yarım saat sonra çıkarın. Eğer bardaktaki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa gerçektir; ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.

Su testi: Zeytinyağı suyun üzerinde kalıyorsa gerçektir


Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir; sahte olduğu takdirde ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.

Tuz ruhu testi: Tuz ruhuyla buluştuğunda zeytinyağının rengi değişmiyorsa gerçektir


Yarım çay bardağı zeytinyağının üzerine bardak dolana kadar tuz ruhu ekleyin. Eğer zeytinyağı hakikiyse tuz ruhuyla bütünleşmeyecek ve her zamanki sarı rengini koruyacaktır. Ancak eğer zeytinyağınız sahte ise bardaktaki sıvının rengi pembeye dönecektir.

Tadım testi: Genzi yakıyorsa gerçektir


Bir çay kaşığıyla zeytinyağının tadına bakmanız bile onun gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri. Zira gerçek zeytinyağı genzinizi yakmalı. Diğer bir deyişle hakiki zeytinyağı asidite oranına göre boğazınızda yakıcılık hissi bırakır ve bu his midenize kadar inmez. Tadına baktığınız zeytinyağı bunlara sebebiyet vermiyorsa büyük olasılıkla gerçek değildir, üzgünüz.

Evet zeytinyağının sahtesini anlamak işte bu kadar basittir! Bu yöntemlere ek olarak alacağınız zeytinyağını mutlaka koklayın

Güzel meyve kokusu geliyorsa o yağ gerçektir. Eğer çürük kokusu geliyor veya küf kokusu geliyorsa sakın zeytinyağını almayın o yağ sahtedir. Bu yöntemler açıkta satan üreticiler de denenebilir.

Eğer marketten alacaksanız yağı mutlaka güvenilir markalardan almayı tercih edin. Ucuz diye satın aldığınız yağ yemeğinizi zehre dönüştürebilir. Bu yüzden ucuz diye sakın ucuz yağlardan satın almayın 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim