• İstanbul32 °C
  • Ankara32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cennetten minik bir damla ; OHRİD
03 Temmuz 2017 Pazartesi 17:57

Cennetten minik bir damla ; OHRİD

Cennetten minik bir damla ; OHRİD

Bazı şehirler vardır ilk görüşte insana huzur verir. Hiç ayrılmak istemezsin oradan.Ayrılırken yine bir gün geri geleceğim diyerek veda edersin tıpkı Makedonya'nın en güzel kentlerinden Ohrid gibi.


İlk Ohrid'e bu yılın başında gelmiştim. Avukatımız Selma hanım burada yaşadığı için kendisiyle hava şartları nedeni ile Üsküp'te görüşemediğimiz için burada görüşmek zorunda kalmıştık. Ve ister inanın ister inanmayın sadece iki saatlik bir ziyarette hayran kalmıştım bu kente. Ve ayrılırken bir gün yine geleceğim demiştim.İzmir'den Üsküp'e taşınmış olmama rağmen ancak vakit bulup gelebildim Ohrid'e.

www.instagram.com/serdarsadik

www.facebook.com/sadiksimsekresmisayfa


Bu minik cennetin , Yazı meğer kışından da güzelmiş. Safranbolu evlerini andıran tarih kokan evlerine hayran kalmamak ne mümkün. Sahilinde yürürken biraz Çeşme biraz Çanakkale esintisi alıyor insan.
Gölünün berraklığı insanı çekiyor adeta gel de yüz diye. Hava bir de sıcaksa serinlemek için bir anda insan kendini suya atıveriyor.


Sıra sıra dizilmiş mekanlarda kimisi birasıni kimisi şarabını yudumluyor. Fiyatlar da çok ilginç Türkiye'de bir beach club de tek kişi tarafından ödenen rakamla burada iki kişi rahatlıkla bu ürünleri tüketebiliyor. Balığının lezzetini Ohrid'e gelipte tatmayan yoktur sanırım. Sarımsak yağından bahsetmeden de olmaz tabi. İnsan yemeye doyamıyor ki.Her evin bahçesindeki Kivi,Kayısı ve elma büyüklüğünde ki kirazları da ayrı bir güzellik. Yeme içmenin yanı sıra bu güzel kentte konaklamakta oldukça uygun. 54 euroya bahçeli,verandalı bir villada iki kişi iki gece kalıpta eşsiz bir manzarayı kolay kolay hiç bir yerde bulamaz.


İşte bu yüzdendir başta Türkiye olmak üzre bir çok komşu ülkeden gezginler akın akın Makedonya'ya Ohrid'e geliyorlar.
Özellikle Ohrid'de adım başı Türklerle karşılaşınca Makedonya'da değilde insan bir anda kendini Çeşme'de Bodrum'da hissediyor.


Tek fark bozulmayan bir tarih. Boğucu olmayan sessizlik. Uygun fiyatlarla tatil imkanı. Her köşede karşılaşınca yardımcı olmak isteyen güzel insanlar :)


Yani kimse sizi zorla kolunuzdan bazi tatil bölgelerinde olduğu gibi "Geeeel abey geeel köpük partisine gidah " diye rahatsız etmiyor. 


Veya zorla tura katıl diye çekiştirmiyor.
Daha fazla uzatmadan Eşsiz bir güzellik ve tarifi olmayan bir kenttir Ohrid. Anlamak için onu gelipte görmek kısacıkda olsa yaşamak gerek.
Üsküp'e yeni yerleşmiş birisi olarak diyorum ki artık Ohrid vazgeçilmezim..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim