• İstanbul21 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın En Büyüleyici Çöl Kasabası; Tinghir, Fas
12 Ocak 2022 Çarşamba 13:41

Dünyanın En Büyüleyici Çöl Kasabası; Tinghir, Fas

Dünyadaki çöl kasabaları arasında en güzellerinden biri de Tinghir..

Gezginler dünyadaki deniz kentleri kadar çöl kasabalarını da yakından merak ediyorlar. Dünya üzerinde birden çok çöl kasabası bulunur. Ancak pek bilinmeyen ve güzelliğiyle büyüleyen öyle bir kasaba var ki belki de burayı ziyaret edenler en az tarihe yolculuk yapmış kadar oluyorlar.

Yeşil bir vahanın tam ortasında yer alan çöl kasabası  Tinghir, iki dağ sırası ile çevrili bir kasabadır. Burada yaşamakta olan Berberi halkının eski evleri ise gerçekten görmeye değer yapılardan oluşuyor. 

Tinghir, kasabasında yaşayan Berberi halkının Arap öncesi bir kültüre sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu bölgede bir kaç yüzyıldır da Berberi halkının Özgürce kimliklerini ve kültürlerini yaşadıkları belirtiliyor. 

rigel-jv9zxk_nikg-unsplash.jpg

Konum olarak Tinghir, Yüksek Atlas'ın güneyinde ve Orta Fas'taki Küçük Atlas'ın kuzeyinde, Drâa-Tafilalet bölgesinde tarihi bir kasabadır. Ayrıca Tinghir Eyaletinin başkenti olarak bilinir. 50 bine yakın nüfusuyla Tinghir, küçük ama büyüleyici bir şehirdir. Bu şehirde en ucuz konaklama bedeli ise yaklaşık 20 euro civarındadır.

Kaynak: Gidilesi.net - Sadık Şimşek - Fotoğraf : unsplash 

Kişisel sitemi ziyaret edebilirsiniz www.sadıksimsek.com tıklayın

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim