• İstanbul21 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanada'da üniversite okumanın maaliyetleri
23 Ağustos 2022 Salı 20:01

Kanada'da üniversite okumanın maaliyetleri

Kanada'da hem okuyup hem saatte 271 TL kazanmak

Kanada'da üniversite okuyup çalışmanın yolları

Merhabalar sizlerle yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni bilgiler ve iş duyuruları için takipte kalmayı ihmal etmeyin. Bugün sizlerle Kanada'da üniversite okuyup aynı zamanda da çalışmanın yollarından bahsedeceğim.

Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. Kanada'da üniversite okumak bazı danışmanların anlattığı gibi kolay filan değil. Belirli bir bütçe gerekiyor. Diğer çok sayıda ülkede olduğu gibi Kanada'da da okumanın bazı maliyetleri var.

Yani en az 20 ile 30  bin dolar gibi bir rakamı bir öğrenci gözden çıkarmak zorunda.  Eğitim Alanına Göre Uluslararası Öğrenim Ücretleri de değişiyor. Örneğin eczacı olmak isteyen biri en az 40 bin doları gözden çıkarmak zorunda. Diş hekimliği yine çok yüksek. Hemşirelik ve görsel sanatlar için eğitim ücretleri biraz daha az.

öğrenim ücretlerinin dışında  Kitaplar, yaşam giderleri ve konut gibi kalemler için de bütçe ayırmanız gerekiyor elbette.

Kanada'da tipik iki yatak odalı bir dairenin kirası aylık ortalama 1.500 ile 2500 dolar arasında değişiyor. Daire biraz bakımsızsa biraz daha uyguna bulmak mümkün ama genel olarak fiyat bu.

Toplu taşımada da yaklaşık 200 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. 

Peki Kanada'da istediğiniz kadar çalışabilirmisiniz?

Maalesef çalışamazsınız.

Dersleriniz devam ederken  haftada 20 saate kadar çalışmanıza izin veriyor Kanada.. 

Eğitiminiz bittiğinde ancak tam zamanlı çalışmanıza izin veriliyor.  Yaz veya kış tatilleri ve bahar tatili gibi zamanlarda 20 saatten fazla çalışmanıza izin verilir.

Bazı öğrencilerin Kanada'da kampüs içinde bazı öğrencilerin de Kampüs dışında çalışmasına izin veriliyor.

Kanada'da saatlik asgari ücrette açıkçası kentlere göre değişiyor. Biraz daha gelişmiş olan kentlerde 15 dolar ödenebilirken bazı yerlerde ise saatlik 12 dolar ödenebiliyor.

Yani gerçekçi olmak gerekirse Kanada'da kazanılan bu ücretlerle masrafları karşılayıp üstüne bir de öğrenim giderlerini ödemek pek mümkün değil. Okulunuz bittikten sonra alanınızda iş bulmanız durumunda elbette çok daha iyi kazançlar elde edebilir ve güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. Ama önemli olan siz okurken yapacağınız harcamalar.

Sizlerle açıklamaya Kanada devleti tarafından öğrencilerin yararlanması için oluşturulmuş sitenin ismini de paylaşacağım. 

İnstagram hesabım : Sadık Şimşek https://www.instagram.com/gidilesinet/

İşte o site

https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=495&top=15

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim