• İstanbul16 °C
  • Ankara16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya Green Card nasıl alınır? Fırsat kartı için 4 şart
11 Eylül 2022 Pazar 14:18

Almanya Green Card nasıl alınır? Fırsat kartı için 4 şart

Almanya’nın AB vatandaşı olmayanlara ‘fırsat kartı’ merak ediliyor. Dört kriter belirlenmiş durumda

Merhabalar, Yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmayı sürdürüyorum. Bugün Almanya'nın fırsat kartı olarak duyurmuş olduğu sistemden bahsedeceğim. Yurt dışındaki yeni iş fırsatları için takipte kalmayı ihmal etmeyin

Uzun bir süredir Almanya'nın iş gücü ihtiyacı olduğuna yönelik haberler peş peşe yayınlanıyordu. Hatta Türkiye'den havalimanlarına işçi alımı yapacaklarına dair haberler de manşetlerden düşmüyordu. Ancak süreç tamamen bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

Sonrasında ise az sayıda kişi Almanya'ya gitmeyi başarabilmişti.

Şimdi ise Almanya yeni bir fırsat kartı hazırlığında. Almanya nüfusu giderek yaşlanıyor. Balkan ülkelerinden gelen işçiler de iş gücü açığını kapatmaya yetmiyor. Her ne kadar bir grup gurbetçi bittik tükendik sakın Almanya'ya gelmeyin diye yakınlarına yakınsalar da durum hiçte öyle değil. Vasıflı iş gücüne ihtiyacı olan Almanya'da mühendisler, zanaatkarlar, yazılımcılar, doktorlar hemen hemen istediği maaşı alabiliyorlar.

Ancak yıllardır kendi ailesinin yada bir yakınının yanında düşük ücretlere çalıştığını düşünen bazı gurbetçiler zanaatkarlar veya mühendisler gibi kısacası vasıflı kişilerin de düşük ücretlere çalışabileceğini varsayarak gelmeyin diye haykırıyorlar.

Ama Almanya hükümeti onlar gibi düşünmüyor. Vasıflı iş göçünü hızlandırmak için binlerce işçi getirmek istiyor. Ancak bürokratik engeller Almanya'ya gelmeyi zorlaştırıyor. Normal bir iş yeri bile yurt dışından bir işçi getirmek istese 6 ay ile 8 ay uğraşabiliyor.

Şimdi geçtiğimiz günlerde duyurulan bir fırsat kartı var.

Bu kartın da ayrıntıları belli oldu.

Dört kural belirlenmiş durumda.

DW Türkçe o kriterleri duyurdu. Bu kriterlerden en az 1'ini yerine getirmek gerekiyor.

  1. Üniversite diploması veya mesleki beceriler
  2. En az üç yıllık meslek deneyimi
  3. Almanca bilgisi veya Almanya‘da önceden yaşamış olmak
  4. 35 yaşının altında olmak.

Evet görüldüğü gibi dil becerisi yine ön planda.. Vasıf yine ön planda.. Ancak Almanya'nın da önünde çözmesi gereken sorunlar. Öncelikle bürokratik engeller kaldırılmalı. Diplomaların denklik konusundaki sorunların önüne geçilmeli. Bir eyaletin tanıdığı diplomayı diğer bir eyalet tanımıyor. Gelecek işçilere vize konusunda kolaylık sağlanmalı. Bu arada fırsat kartını da sınırsız sayıda dağıtmayacak Almanya.

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre söz konusu fırsat kartı  her yıl iş piyasasının ihtiyacına göre belirli sayıda dağıtılacak. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalmayı ihmal etmeyin  

SADIK ŞİMŞEK - İnstagram: https://instagram.com/gidilesinet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim