• İstanbul16 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'nın Türk işçi alımında bilmeniz gerekenler! 7200 kişi isteniyordu
08 Ağustos 2022 Pazartesi 17:56

Almanya'nın Türk işçi alımında bilmeniz gerekenler! 7200 kişi isteniyordu

Almanya'nın Türk işçi alımı fiyaskosu! Süreç ne oldu?

Merhabalar sizlerle yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışındaki iş fırsatları ve yaşam konulu içerikler paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni duyurulardan haberdar olmak için takipte kalmayı ihmal etmeyin. Bugün sizlerle Almanya'nın havalimanlarına alacağı Türk işçilerle ilgili gelinen son durumu paylaşmak istiyorum.

Türk basınında da üstün körü anlatılmış bu konu. Ancak gerçekler çok farklı.

Sözcü'nün aktardığına göre; Alman havaalanlarına 7200 Türk işçisi alınacaktı, ancak 1.5 ayda sadece bir Türk kriterleri karşılayabildi. 44 vize başvurusunun ise beklediği ifade edildi. Güvenlik soruşturmasının 6 hafta sürdüğü belirtilirken, Almanya Ulaştırma Bakanlığı, "Sorun bizden değil, işe alan firmalardan kaynaklanıyor“ açıklamasını yaptı.

Oysa işe alan firmalarla alakası yok. İşçi arayan firmalarda bakanlığı suçluyor. Vize süreci çok uzun deniliyor. Denklik meselesi var deniliyor. Hatta Alman hükümeti bizzat kendisi göç yasasında değişikliğe gitmeyi planlıyor. İşçi alımının daha kolay hale gelmesi için bir hazırlık içerisinde.

Burada ise kocaman bir oyun döndü.

Bazı havalimanlarında işçiler grev yaptılar. O grev yapan işçilere gözdağı vermek için Türkiye'den havalimanlarına işçi alacağız haberlerini yaydılar. Sonrada süreci olabildiğince uzun tutup insanların neredeyse gelmemeleri için ellerinden geleni yaptılar. Grev yapan işçilerle de böylelikle anlaşmaya vardılar.

Geçtiğimiz günlerde de yine bir yetkili Türkiye'den havalimanlarına hiç başvuru almadık çıkışında bulundu. Oysa buda gerçeği yansıtmıyordu. Binlerce kişi başvurdu. Başvuranlara gelen yanıtlar ise evlere şenlik.

Almanya'da oturumunuz var mı? Almanya'da mısınız? Arkadaş Sen Türkiye'den işçi alacağını duyurmuşsun gelen bu soruda ne şimdi?

Zaten getirecekleri işçileri de geçici çalıştırmayı düşünüyorlar. Sonrada gelecek kişilerin geri dönmeyeceğini düşünerek sadece özgeçmiş soruşturmasını bile 6 hafta boyunca inceliyorlar. Evet yanlış duymadınız tam 6 hafta.

Şunu da açıkça söyleyeyim isterlerse çıksın yalanlasınlar. Türkiye'den getirecekleri işçilere bunu reva görenler Balkan ülkelerinden getirdiklerini ise çat diye işe alıyorlar. Nedeni ise vizesiz seyahat ediyor olmaları. 

Uzun lafın kısası değerli arkadaşlar Almanya'nın Havalimanlarına Türk işçi alımı tamamen fiyasko durumda şuanda.. Kalifiye olarak başvuran bir şekilde kabul edilenler yok mu? Elbette var. Ancak onları da üzülerek söylemeliyim ki aylarca işe almak için bekletmişler. Ben süreci sizler için takip edeceğim. Özellikle şu göç yasası ve işçi alımıyla ilgili planlarını. Sizlerle de hızlı bir şekilde paylaşacağım. Bu yüzden takipte kalmayı ihmal etmeyin. 

Sadık Şimşek

https://www.instagram.com/gidilesinet/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim