• İstanbul21 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya 2022 işçi alımı son durum! İşçi alımı ne zaman başlıyor?
01 Ağustos 2022 Pazartesi 17:41

Almanya 2022 işçi alımı son durum! İşçi alımı ne zaman başlıyor?

Almanya'daki işçi alımıyla ilgili tüm bilgiler..

Almanya işçi alımı yapacağı sayıyı açıkladı! Acil 1,7 milyon işçi aranıyor

Merhabalar yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışındaki iş fırsatları ve işçi alımlarıyla ilgili güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum. Takipte kalmayı ihmal etmeyin. Almanya'daki iş gücü açığı gündemden bir türlü düşmüyor. 

Alman medyasında yine Almanya'nın yaşadığı iş gücü açığı gündemde. Almanya daha fazla yabancı işçi getirmek için göçmen yasasında değişikliğe gitmeyi planlıyor.

Özellikle hizmet sektöründe büyük bir açık var. Restoran sektöründe.. Garson ihtiyacı ve aşçı ihtiyacı fazla. Ancak Türk medyasındaki çıkan haberlerde olduğu gibi 5000 Euro maaş filan yok. Yaklaşık 1600 Euro maaş ancak veriliyor garsonlara.. Bahşişlerle ise taş çatlasa rakam 2000 Euro ancak. Bu maaşı da açıkçası Alman gençleri beğenmediği için yurt dışından işçi alımı yapmak isteniyor. Sadece hizmet sektöründe açık yok. Almanya Federal İş Ajansı, 148 iş alanında sıkıntı olduğunu duyurdu.

Örneğin bir yaşlı bakım evine eleman alınması yaklaşık 8 ayı bulabiliyor. Bir türlü açık pozisyonlar dolmuyor. İnşaat şirketlerindeki eleman alımı ise 6 ayı bile bulabiliyor. Bu durum işverenleri de rahatsız ediyor ve acil reform isteniyor. Almanya genelinde  1,7 milyondan fazla iş gücü açığı sorunu var. Önümüzdeki yıl emekli olacaklarla birlikte bu sayının katlanacağı tahmin ediliyor

çilingir, boyacı ve ağır makine sürücüleri de dahil olmak üzere bu sektörlerdeki açık ise ürküten boyutlara ulaşmış durumda. Tesisatçı gibi ustalar ise genelde balkan ülkelerinden geçici olarak geliyorlar ancak buda yetmiyor. Sanayi sektöründe usta sorunu olduğu gibi çırak sorunu da var. Her yıl Almanya'nın 350 bin yeni işçiye ihtiyacı olduğu raporlarla da sabit.

Almanya'ya sizi götürüyoruz. Çalışma izni alıyoruz diyen firmaları konsolosluklara sorgulatmadan sakın işlem yapmayın. Her gün mağdur olanların sayısı artıyor. Almanya'da şimdilik işçi alımı için harekete geçilmiş değil. İş pozisyonları evet açık. Bazı siteler üzerinden açıklamaya yine onları bırakacağım iş başvurusu yapmak mümkün. Ancak dil yeterliliği isteniyor. Geçmişte o işi yaptığınıza dair bir deneyim ve bir vasıf isteniyor. Yani elini kolunu sallayanı değil de Almanya nitelikli iş gücünü istiyor. Zaman zaman bu tür gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Ancak şu günden sonra bilin ki Almanya'ya yabancı işçi alımı daha da kolaylaşacak. Sadece işverenler değil hükümet yetkilileri de bu durumdan rahatsız ve takip ettiğim kadarıyla söyleyebilirim ki Alman medyası da bu konuyu özellikle işlemeyi sürdürüyor. Havalimanlarındaki kriz ise artarak devam ediyor. Grev üstüne yoğunlukta eklenince yurt dışından işçi getirmek gibi planları sürekli devreye koyuyorlar. Şimdilerde Balkan ülkelerinden vize sorunu olmaması nedeniyle gidenlerin sayısı epey fazla. Ancak Türkiye yönünde henüz somut bir şey yok. Herhangi bir duyuru veya söz konusu göçmen yasasında bir değişiklik olması durumunda mutlaka sizlerle paylaşacağım. Bu yüzden takipte kalmaya devam edebilirsiniz.

Sadık Şimşek : İnstagram: https://www.instagram.com/gidilesinet/

Almanya'da iş bulabileceğiniz sitelerin listesi https://www.youtube.com/watch?v=jvn_yieOIJ0&t=4s

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim