• İstanbul22 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya 5000 Euro Maaşla Türk Garson Alıyor! Başvurular İçin Bilgiler
20 Temmuz 2022 Çarşamba 20:40

Almanya 5000 Euro Maaşla Türk Garson Alıyor! Başvurular İçin Bilgiler

Almanya 2022 yılında işçi alımı yapmaya hazırlanıyor. Havalimanı sektöründen sonra aşçı ve garson alımı da yapılacak.

Merhaba sizlerle yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmaya devam ediyorum. Bugün sizlerle Almanya'nın garson ve aşçı ihtiyacıyla ilgili bilgiler vereceğim. Daha önce de bu konuyla ilgili bazı bilgiler paylaşmıştım. Artık süreçte yolun sonuna gelindi. Ve yakında da başvurular alınmaya başlanacak. Bu yüzden mutlaka takipte kalın yeni bilgilerden haberdar olun. Sizlerle başvuruların başladığı anda da gerekli forum adreslerini mutlaka paylaşacağım. 

Almanya şimdi de 5000 Euro Maaşla garson alımı yapmaya hazırlanıyor.. Almanya, havaalanı çalışanlarının ardından Türkiye’den garson, aşçı ve otelci almak için yasa hazırlayacak. Sektör temsilcileri uzun zamandır bu konudaki sıkıntıdan bahsediyorlardı. Almanya’da, en gözde meslek gruplarından olan garsonluk ve garsonunu kaçırmak istemeyen restoranlar sayesinde Türkler 5000 Euro’ya kadar net aylık alabilecekler. Basit bir bilgi vermek istiyorum sizlerle. Geçtiğimiz aylarda Almanya'yı bir yakınımız ziyaret etti. Ziyaret ettiği restoranda garson eksikliği olduğunu gördüğünü söyledi. Servisi ise şef yapınca çok şaşırdılar  ve şefe sordukları aynen şuydu? Neden servisi siz yapıyorsunuz. Şefin verdiği yanıt aynen şu oldu. Garson bulamıyoruz.. Evet pandemi sonrasında açık çok büyük. Tam 300 bine yakın bir açık var. Sektör de yasa değişikliği için hükümete sürekli olarak çağrı yapıyordu. 

 Yasal değişikliğin bu ay yürürlüğe girmesi yada önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor. Gelişmeleri sizler için takip edip mutlaka paylaşacağım.

Yunanistan, İtalya ve İspanya'da çalışanlar zaten Euro bazında yüksek maaş aldığı için bu ülkelerden Almanya'ya çalışmak için gelen garsonların sayısı azaldı. Bu yüzden AB ülkeleri dışından Balkan ülkeleri ve Türkiye'den binlerce garson alınacak.

Ancak gelecek kişilerin mutlaka kalifiye olması istenecek. Dil konusunda ise en azından b1 seviyesi talep edilebilir. Temizlik görevlisi değilse bir garsonun mutlaka dil bilmesi istenecek. Ki bu zaten normaldir.

Garson, Aşçı ve Otel görevlileri için de Alman çalışma bakanı bir açıklama yaptı. Açıklamasında da söylediği aynen şu oldu  “Daha hızlı bir şekilde yetişmiş personelin getirilmesi için bu yıl gerekli yasal altyapı hazırlanmalı” bahsettiği ülke ise Türkiye...

Vize olayını daha hızlı çözmek için hızlı bir süreç başlatılacak. Gelişmeleri sizler için takip etmeye devam edeceğim.

Yeni bilgiler gelmesi durumunda da sizlerle paylaşacağım. Bu yüzden takipte kalmayı unutmayın

SADIK ŞİMŞEK

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/gidilesinet/

Almanya'daki iş bulma siteleri

https://www.stepstone.de/

indeed.de

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim