• İstanbul16 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya işçi alımı, Almanya'da en çok eleman arayan sektörler
18 Temmuz 2022 Pazartesi 18:34

Almanya işçi alımı, Almanya'da en çok eleman arayan sektörler

Nüfusu giderek yaşlanan Almanya'da iş gücü açığı alarm veriyor. Almanya'da sadece zanaat alanında her yıl yaklaşık 18 bin çıraklık pozisyonunun boş kaldığı belirtiliyor. Almanya usta bulamadığı gibi çırakta bulamıyor.

Örneğin Kuzey Makedonya'da diyelim tesisatınızda bir sorun var. Tesisat ustası bulamazsınız. Bir çoğu Almanya'ya ya mevsimlik işçi olarak gitmiştir yada burada değildir. Genç ustaların büyük bir bölümü öyle. Kalanların büyük bölümü de yaşlı olduğu için işlere yetişemiyor.

Almanya'da iklim, çevrenin korunması, enerji verimliliği ve enerji tedariki gibi branşlarda büyük bir açık var. Ve bu alandaki vasıflı iş gücüne duyulan ihtiyaç her geçen gün giderek artıyor.

Almanya'daki işverenler nitelikli iş gücü göçüne imkan veren, işlerliği olan bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Önümüzdeki aylarda bu yüzden Almanya iş göçünü kolaylaştıran yasalar çıkarmayı planlıyor.

Almanya eskiden göç alan bir ülke olarak bilinirdi. Ancak Almanya'daki vasıflı gençler başka ülkelere gidişin yollarını arıyor . Üstelik gidenler arasında sadece Almanlar yok. Yayınlanan çok sayıda rapora göre Türk akademisyenler olmak üzere kalifiye göçmenler ve hatta iyi eğitimli Alman akademisyenler ülkeyi terk ederek başka ülkelere gidiyorlar. Örneğin Kanada ve ABD gibi.. Bu durum Almanya'da iş dünyasını zora sokmuş durumda. Bir yandan artan yaşlı nüfusu bir yandan işçi bulunamaması sorunu daha  da artıracağa benziyor. Üstelik saatlik asgari ücretin 12 euroya çıkarılması da soruna çözüm olmadı. Bu yüzden sadece havalimanı sektörüne değil çok sayıda sektöre Balkan ülkeleri ve Türkiye gibi ülkelerden iş göçü planlanıyor.

Peki Almanya'da en çok eleman aranan sektörler neler?

Yazılım geliştiricisi ve programcı

Elektronik mühendisi, elektrik teknisyeni, elektrikçi

Hasta bakıcı

İktisatçı, işletmeci

Müşteri temsilcisi, müşteri danışmanı, hesap yöneticisi

Üretimde ara eleman

Satış uzmanı, satış asistanı

Satış müdürü, ürün sorumlusu

Mimar, inşaat mühendisi

Gastronomi sektöründe garson, aşçı ve komi 

Turizm sektöründe de , temizlik sektöründe de büyük bir eleman açığı var.

Almanya'daki hastanelerin en az 10 bin doktor açığı olduğu belirtiliyor. Yurtdışında tıp alanından mezun olmuş kişiler 2012 yılından bu yana Almanya’da doktorluk izni alabiliyorlar. Üstelik hem AB ülkelerinden hem de AB dışından gelen tıpçılar içinde bu izni almak mümkün.

Öte yandan Mühendislik dalları arasında en büyük eleman açığı olanlar makine, otomobil, elektronik, inşaat, enformasyon teknolojileri ve telekomünikasyon mühendislikleri ilk sırada yer alıyor.

Meslek eğitimi almış  kalifiye elemanlar da Almanya’da iş bulma şansına sahip oluyorlar. Ancak bunun için bazı şartlar var.

  • O meslek dalında eleman açığının olması,
  • Adayların belli bir kuruluştan teklif almış olmaları,
  • Almış oldukları eğitimin o alandaki Alman meslek eğitimi kriterlerine denk olması.

Almanya'da bakım evleri ve hastanelerde hasta bakımı alanında eleman ihtiyacı giderek artışa geçmiş durumda

Önümüzdeki yıl itibariyle milyonlarca kişinin emekli olacağı da hesaba katıldığında Almanya'da bahsetmiş olduğum bu sektörlerde işçi alımı için düğmeye basılmasının büyük bir zorunluluk olduğu görülüyor.

Güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim bu yüzden takipte kalmanızı öneririm

SADIK ŞİMŞEK 

İnstagram: https://instagram.com/gidilesinet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim