• İstanbul16 °C
  • Ankara16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya işçi alımı ne zaman başlayacak?
05 Ağustos 2022 Cuma 19:31

Almanya işçi alımı ne zaman başlayacak?

Almanya işçi alımına hazırlanıyor! Binlerce Türk işçi aranıyor

Merhabalar yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Almanya büyük bir iş göçüne hazırlanıyor. Yasalarda değişiklikler için kollar sıvanmış durumda.

Türkiye'den de Almanya'daki şirketler eleman alımı yapmak istiyorlar. Zaman zaman sizlerle bu tarz duyuruları paylaşacağım takipte kalmayı bu yüzden unutmayın.

Havalimanlarına Türkiye'den işçi alımı yapılması planlanıyordu. Bu konuyla ilgili Amerikanın Sesi bir haberi yayınladı.

 Almanya’da havalimanlarındaki personel açığı nedeniyle yaz sezonunda yaşanan sorunlara çözüm olarak Türkiye’den getirilmesi hedeflenen elemanlarla ilgili planda pürüzler çıktığının ve çoğu havalimanının işçi alımından vazgeçtiğinin anlaşılmasından sonra, kalifiye işgücü açığıyla ilgili tartışmalar başladı.

Almanya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılan bir ankete göre, sadece havaalanı elemanı değil, sağlık, bakım, inşaat, imalat, bilişim, gastronomi ve konaklama sektörleri başta olmak üzere hemen tüm alanlarda büyük bir eleman açığı söz konusu.

Havalimanlarında çalışmak üzere Türkiye'den geçici olarak 2 bin kalifiye eleman getirilmesi planının, bürokratik ve lojistik sorunlar nedeniyle geciktiği, ayrıca gelmek isteyenlerin başvuru sürecinde de engeller oluştuğu, bu nedenlerle planın gerçekleşmesinin zorlaştığı öğrenildi. Bunu bırakın Almanya'ya şu ara vize almak bile çile. Gelenlerin geri dönmeyeceği endişesiyle ya vize retti kararı veriyorlar yada vize verdiklerine seyahat süresi kadar vize veriyorlar. Bir yandan Almanya'nın Türk işçiye ihtiyacı var diyorlar bir yandan işçilerin gelmesini engelleyen işlemler yapıyorlar. Bu yüzden iş dünyası acilen işçi alımıyla ilgili Göç yasasında değişiklik istiyor.

Federal İş Dairesi listesinde şu anda eleman sıkıntı olan 148 meslek grubu bulunuyor.li uzmanlar kalifiye iş gücü açığının 1 milyon 200 binle 2 milyon arasında olduğunu belirtiyorlar. Önümüzdeki yıldan itibaren milyonlarca kişinin emekli olacağı düşünüldüğünde bu açığın daha da artması bekleniyor.

Bazı internet siteleri paylaşmıştım. Oralara vasıflı çok sayıda kişi iş başvurusu yapmış ve aldıkları cevap Türkiye'de olduğunuz için işe alamayız.

İşte bu durumdan işverenlerde rahatsız.

Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler yurt dışından vasıflı işçileri işe almakta büyük problemlerle karşılaşırken, göç yasasında reform yapılması ve başvuru koşullarının iyileştirilmesi isteniyor.

Neyse ki artık hükümet bu konuyla ilgili harekete geçmiş durumda. Yapılması önerilen değişiklikler arasında, internet üzerinden başvuruyu sağlayacak merkezi bir birimin oluşturulması ve vize randevuları için beklenen uzun sürelerin kısaltılmasının yanı sıra iş sözleşmesi olan ancak henüz Almanya’da tanınan mesleki yeterliliğe sahip olmayan vasıflı işçilere iş piyasasının açılması gibi planlar var. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bu yüzden takipte kalmayı unutmayın

SADIK ŞİMŞEK

https://www.instagram.com/gidilesinet/​

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim