• İstanbul23 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya, Türkiye'den Tam 2 bin işçi alacak! İşte ayda 52 bin TL kazandıracak o meslekler!
30 Haziran 2022 Perşembe 17:37

Almanya, Türkiye'den Tam 2 bin işçi alacak! İşte ayda 52 bin TL kazandıracak o meslekler!

Almanya işçi alımı yapacak! 52 Bin TL maaşla çok sayıda sektörde personel alımı yapılacak! Peki Almanya'ya nasıl gidilir?

Nüfusu her geçen gün yaşlanan Almanya büyük bir sıkıntı içerisinde. Almanya'nın en büyük sıkıntılarından biri genç personel sıkıntısı.

Bu sorunu çözmek isteyen Almanya çareyi göçmen işçilerde aramaya çalışıyor. On yıllardır Almanya personel ihtiyacını Türkiye ve Balkan ülkelerinden karşılamaya çalışıyor.

Özellikle Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk gibi ülkelerden her yıl binlerce kişi Almanya'ya çalışmak için gidiyor. Vize serbestisi nedeniyle Balkan ülkelerinden Almanya'ya çalışmaya gitmek çok daha kolay.
 

Türkiye'den de alanında uzman binlerce kişinin çalışma amacıyla Almanya'ya gittiği biliniyor. Almanya'da çalışmak şimdilerde herkesin en büyük hayali.

Euro kurunun oldukça değerli oluşu binlerce gencin iştahını kabartıyor. Çok sayıda genç Almanya'da çalışmanın yollarını araştırıyor.

Bu kapsamda Almanya'nın Türkiye'den işçi alımı yapacağına dair haberler ise gündemden düşmüyor. Yurt gazetesinde yayınlanan bir içerikte Almanya'nın Türkiye'den işçi alımı yapacağına dair bir haber yayınlandı.

Peki Almanya'ya nasıl gidilebilir? Almanya'daki hangi alanlarda elemana ihtiyaç var? Bu konular hakkında Yurt gazetesinde detaylı bir haber yayınlandı.

İşte yüzlerce genci ilgilendiren Almanya ile ilgili o haber

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Koronavirüs sürecinde ve tatil döneminde yaşanan personel sıkıntısına yönelik, şirketlerimizin yurtdışından, bilhassa Türkiye’den eleman getirmesine olanak sağlayacağız" dedi.

ALMANYA'DA ÇALIŞMAK İÇİN GEREKENLER

Almanya'ya çalışmak üzere gidecek Türk vatandaşları için şartlar da belli oldu. Güvenlik ve güvenilirlik kontrolü yapılmasının şart koşulduğu iş ilanlarında Almanca bilme şartı olmaması ise Berlin'e gideceklerin yüzlerini güldürdü.

ALMANYA'YA NASIL GİDİLİR?

Almanya'da çalışmak isteyen Türklerin 'misafir işçi' statüsünde olduğuna da vurgu yapıldı. Buna göre toplu sözleşme yapılacak Türk vatandaşlarına ücret ve konaklama imkanı da sağlanacak.

Türk vatandaşlarının geçici olarak çalışmak üzere gideceği Almanya'ya vize konusunda da gerekli kolaylık sağlanacak. Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Almanya'nın başkonsoloslukları işlemleri hızlandıracak. 

ALMANYA, TÜRKİYE'DEN 2 BİN İŞÇİ ALACAK

Alman hükümeti, Türkiye'den 2 bine yakın kalifiye elemanın ülkede çalışmak için hazır durumda olduğunu belirtti ve özel izin verilmesini talep etti. Başvuruların bu sayıyı geçeceği öngörülüyor.

ALMANYA'DA MAAŞLAR NE KADAR?

Almanya’da profesyonel iş hayatında mesleklerin maaşları oldukça cazip. En düşük maaş olarak belirlenen asgari ücret Almanya'da 1.653 euro. Farklı meslek kollarında maaşlar 2.500 euro ile 4.000 euro arasında değişiyor.

İşte Almanya'da mesleklere göre maaşlar:

Almanya Doktor Maaşı – 5.550-10.200 Euro
Almanya Öğretmen Maaşı – 2.900 Euro
Almanya Hemşire Maaşı – 2.100-2.500 Euro
Almanya Avukat Maaşı – 4.310 Euro
Almanya Gazeteci Maaşı – 2.400 Euro
Almanya Kasiyer Maaşı – 1.850 Euro
Almanya Çöpçü Maaşı – 1.950 Euro
Almanya Polis Maaşı – 3.450 Euro
Almanya Garson Maaşı – 2.300 Euro
Almanya Fabrika İşçisi Maaşı – 2.750 Euro
Almanya Tamirci Maaşı -1.805 Euro

Kaynak: Yurtgazetesi.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim