• İstanbul22 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'da bil bilmeden iş bulma
02 Ağustos 2022 Salı 20:45

Almanya'da bil bilmeden iş bulma

Almanca bilmeden çalışabileceğiniz işler! Almanya'da iş bulmak kolay mı?

Merhabalar yurt dışında yaşam konulu bilgiler sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni iş fırsatları ve duyurular için takipte kalmayı unutmayın. Son dönemde herkesin hayali Almanya..

Almanya'da da büyük bir iş gücü sıkıntısı var. Herkesin çok merak ettiği bir şey var ki oda Almanya'da iş bulmak.

Öncelikle  şunu belirteyim Almanya'dan vize almak sanıldığı kadar kolay değil. İnce eleyip sık dokuyorlar. Almanya özellikle Türkiye'den yapılan çoğu başvuruya geri dönmeyecekleri endişesiyle ret kararı veriyor.

Almanya'dan bir iş davetiyesi almadan ve herhangi bir vasfa sahip olmadan iş bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Bir eşiniz dostunuz yardımcı olur kendi yanında sizi işe alırsa dil bilmenize pek gerek yok. Ancak en azından hayatınızı devam ettirebilmek için B1 seviyesinde Almanca öğrenmeniz isteniyor.

Almanya'da gelip öğrenci olanların büyük bir bölümü zamanla dil öğreniyorlar zaten. Dil bilmeden çalışılabilecek meslekler arasında Tarım,  Temizlik sektörü, Hayvan gezdirme, Ev boşaltma gibi sektörler. Örneğin yaşlı birisi vefat ettiğinde onun evini aileleri boşaltmak istiyor. O eşyaların evden çıkarılmasını istiyor. Bu işi yapan yerlerde dil bilmeden çalışmak kolay olabiliyor. Çünkü işin başındakiler dil biliyor ve taşıyıcıların bir çoğu da dil bilmeyebiliyor. Yine inşaatlar da dil pek aranmıyor. Ancak bir inşaat işçisi olarak Almanya'da çalışabilmek için taşeron bir firma aracılığıyla yada ilgili firma kanalıyla gelmek gerekiyor. Süreç öyle sanıldığı gibi kolay değil. Sigortasıydı, çalışma izniydi, iş güvenliğiydi bu konularda tamamen işi sıkı tutuyorlar.

Dil bilmeden çalışabileceğiniz bazı işlerde var elbette. Ancak çalıştığınız yerde yine de dili bilen birileri olmalı. Bu işler ''Dövme Sanatı, Video editörlüğü, Yazılım ve bilişim bunlarda yine İngilizce bilmek yeterli oluyor. Bazı kişiler kuryelik sektöründe de Almanca bilmeye gerek yok demişler ancak bu doğru değil. Götüreceğiniz kuryenin sahibi doğru kişi çıkmaması durumunda derdinizi nasıl anlatacaksınız. Bu mümkün mü? Değil... 

Kısacası dil bilmeden geri hizmet sektörlerinde ancak iş bulunabilir bunlar da kişinin geçimini sağlayacak işler olmaz. Akrabasının yada tanıdığının yanında dil bilmeden çalışanlar elbette vardır. Ancak herhangi bir yerel firmada çalışmak için en azından B1 seviyesinde dil bilmek şart. İngilizce bilenler elbette Turizm sektöründe bir adım daha önde oluyorlar. Müşterilerinin bir çoğu turistlerden oluşan yerler İngilizce bilmeyi yeterli buluyorlar. Ancak diğer sektörlerin çoğunda Almanca dil yeterliliği isteniyor. Almanya'daki iş bulma siteleriyle ilgili videomda açıklamadadır. Dilerseniz o videoyu da izleyebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=jvn_yieOIJ0&t=5s

SADIK ŞİMŞEK

https://instagram.com/gidilesinet 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim