• İstanbul33 °C
  • Ankara33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'da işçi olmak isteyenler dikkat! Yeni göç yasası ne getiriyor?
15 Temmuz 2022 Cuma 18:45

Almanya'da işçi olmak isteyenler dikkat! Yeni göç yasası ne getiriyor?

Almanya'da işçi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği bir konu. Yeni göç yasası neler getiriyor?

Almanya'da değiştirilen yeni göç yasasının getirdiği avantajlar merak ediliyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu yasa herkesin Almanya'ya elini kolunu sallayarak gelmesine olanak sağlamıyor.

Ancak bazı danışmanlara, yayıncılara ve habercilere bakarsak herkes Almanya'ya çok daha kolay gelebilecek algısı yaratmaya çalışıyorlar.

İnsanların umutlarıyla kimsenin oynamaya hakkı yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Yasanın adı zaten nitelikli iş gücü yasası.

Yani vasıflı vasıfsız herkesin Almanya'ya alınacağına dair açıklamalar tümüyle yalan.  Nitelikli İç Gücü Göçü Yasası, AB dışından Almanya'ya kalifiye eleman gelmesini düzenleyen bir yasa. Bu yasa sayesinde Türk vatandaşlarından çok Balkan ülkelerinde yaşayan kişiler çok daha fazla imkana sahip. Vizesiz dolaşım hakkı bulunan Balkan ülkesindeki kişiler kolay bir şekilde Almanya'da iş bulabiliyorlar.

Türkiye'den geleceklerin önünde ise nitelikle birlikte birde vize sorunu bulunuyor. Türkiye'den gelecek işçiler arasında peki kimler şanslı.

Onu da hemen  özetleyeyim.

. Nitelikli iş gücü olarak tanımlanan grup ya bir meslek eğitimi ya da akademik eğitim almış olanlardır.

Peki Almanya hangi alanda eleman sıkıntısı yaşıyor?

Almanya'da zanaat meslekleri eleman bulamıyor. Mühendis ve teknik eleman konusunda da büyük bir sıkıntı var. Otel, gastronomi, hasta bakıcılığı, hemşire, lojistik,  mal ve yolcu taşımacılığında da büyük bir sorun var.

Sağlık sektöründeki açık öylesine  büyüdü ki çok sayıda sağlık kuruluşu iş ilanlarına geri dönüş bile alamıyor.

Peki buna rağmen Türkiye'den gelecekler gerçekten çok daha kolay bir şekilde gelebilecekler mi?

Örneğin havalimanlarındaki sorunları çözmek adına Türkiye'den yaklaşık 2000 personel getirilecek. Ancak bunlar geçici olarak gelecekler. Şirketler sadece , dil ve uyum açısından da başarılı gördüğü elemanları kalıcı olarak çalıştırabilecek.

Yani buradaki ilk seçenek işte dil olarak karşımıza çıkıyor.

Zaten hali hazırda büyük bir müjde gibi duyurulan Türkiye'den işçi alımına dair haberlerde de göz ardı edilen bir gerçek daha var.

Yetkililer  Türkiye ve Balkan ülkelerinden gelecek işçilerin en fazla üç aylık bir süre için çalışacağını belirtiyorlar. Yani geçici olarak gelecek kişiler için düşünülen süre bu.. Fazlası artık şirketin kendisine kalmış bir şey.. Şirket isterse dil ve uyum açısından başarılı bulduğu kişileri çalıştırmaya devam edebilir.

Şimdi gelelim asıl konuya.. Almanya'da evet büyük bir açık var. Ve sizin de nitelikleri taşıyan bir vasfınız var. Örneğin mühendis, hemşire, sağlıkçı, tekniker veya zanaatkarsınız.. Almanya'da nasıl iş bulabilirsiniz?

Sizlerle üç siteyi paylaşıyorum. Ekranın sağ tarafında bu siteler. Bu sitelerdeki ilanlara bakın. İlanları kontrol edin.  indeed.de , stepstone.de 

Peki Almanya'ya turistik vize alarak gelip iş bulabilir misiniz? Buda bir seçenek. Tanıdığınız ve Almanya'da size yardımcı olacağına inandığınız birileri varsa elbette olabilir.

Başka bir içeriğimizde de bazı uyarılarından bahsedeceğim. Sakın Almanya'ya gelip kaçak olarak çalışmayı düşünmeyin. Bu işin büyük cezaları var.

Burada alacağınız cezayla sınır dışı edilmekle kalmaz hayatınız boyunca hiç bir Avrupa ülkesine de gidemezsiniz..

Takipte kalmaya devam edin. Yeni içeriklerle sizlerle olmaya devam edeceğim

SADIK ŞİMŞEK

İnstagram hesabım: https://www.instagram.com/gidilesinet/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim