• İstanbul22 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avusturya işçi alımı başlıyor! 120 bin üzeri kişiye fırsat
30 Temmuz 2022 Cumartesi 02:09

Avusturya işçi alımı başlıyor! 120 bin üzeri kişiye fırsat

Avusturya işçi alımını kolaylaştırdı. Binlerce kişi çalışma amaçlı Avusturya'ya gelebilecek.

Merhabalar yurt dışında yaşam konulu içerikleri yurt dışında yaşayan birisi olarak sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni iş duyuruları ve içerikler için takipte kalmayı unutmayın. Bugün Avusturya'dan bahsedeceğim. Avrupa ülkeleri nitelikli göç alımını sürdürüyor. Vasıflı işçi kontenjanı açan ülkelerden biri de Avusturya oldu. Hükümet ülkeye yabancı işçi alımını kolaylaştıran düzenlemeleri onayladı. 120 bini aşkın nitelikli göçmene ihtiyaç duyuluyor.

Başta hemşire, bahçıvan ve inşaat ustaları olmak üzere Avusturya binlerce kişiye iş kapısını araladı. 

Avusturya artık AB dışından da başvurulara kapısını açtı. Balkan ülkeleri ve Türkiye bir adım öne çıktı yine.. Belirlenen mesleklerden herhangi birinde eğitim almış olanlara oturma ve çalışma izni verilecek. 

Avusturya'da puan sistemi uygulanacak. Mesleki yeterliliğini kanıtlayanlar iş başvurusu yapabilecekler.

Avusturya peki hangi mesleklerde işçi açığı sorunu yaşıyor?

En çok ihtiyaç duyulan alanlar sağlık, turizm, gastronomi ( Bunun içerisinde garson ve aşçılık girmektedir ) Yazılım sektöründe de çok büyük bir açık söz konusu. Ayrıca hükümet Avusturya'da mevsimlik işçilerin de çalışma izni alma sürecini hızlandıracak. 3 Yıl boyunca mevsimlik işçi olarak Avusturya'ya gelenler aynı sektörde iş teklifi almaları durumunda düzenli olarak çalışma imkanına da sahip olabilecekler. 

Avusturya Türkiye'den biraz daha pahalı bir ülkedir. Avusturya'da asgari ücret ne kadar peki? Bunu da izah edeyim bu ülkede asgari ücret yoktur. Mevcut çalışanlar toplu sözleşmelerle gelir elde ediyorlar. Ayda 1500 Euro altında ise kazanmak zaten mümkün değil. Avusturya'da saatlik ödeme ise yaklaşık 22 Euro civarı. Altında kazanan gurbetçiler varsa amcasına dayısına söylesin bunu :) Tanıdık yanında çalışıyorsa belki sigortası bile yoktur bilemeyiz.. Ama ülkedeki yasal süreç bu. Ülkedeki ortalama maaşta aylık 4.333 Euro

Avusturya'da çalışmak için İngilizce veya Almanca dillerinden herhangi birini bilmek gerekiyor. Yani yine dil bir adım öne çıkıyor.

Avusturya'da iş bulmak ve çalışmak isteyenler için hükümet resmi bir sitede de puan sistemi hakkında bilgiler verdi.

Bu sitede ortalama 68 meslekte kıtlık yaşandığı belirtiliyor. Çatı ustaları, marangozlar, Doktorlar, Hemşireler, Tesisatçılar, İnşaat işçileri, Garsonlar, Kasaplar, Hemşireler, Ressamlar, Restoran şefleri '' gibi meslekler benim dikkat çeken meslekler oldu. İlgili sitede sizlerde kendi mesleğinize ait bilgiler bulabilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi vasıf ve dil bilgisi gerekmektedir. Yani vasıfsız işçilerle ilgili bir düzenleme değildir bu düzenleme tamamen nitelikli iş gücünü Avusturya'ya çekmek için yapılmış bir düzenlemedir. 

Açıklamaya bırakmış olduğum bu sitede Avusturya'daki puan sistemi ve işçi açığı olan mesleklerin listesine ulaşabilirsiniz.

İlgili sitede Avusturya'da çalışmak hakkında da her türlü bilgiye sahip olacaksınız. Danışmanlar konusunda yine tekraren sizi uyarıyor ve büyük elçiliğe sorgulatmadığınız hiç bir kimseyle anlaşma yapmamanızı öneriyorum. 

İnstagram hesabımı da takip etmeyi unutmayın zaman zaman duyurular paylaşıyorum 

https://www.instagram.com/gidilesinet/

İşte Avusturya hükümetinin hazırlamış olduğu o site

https://www.migration.gv.at/de/leben-und-arbeiten-in-oesterreich/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim