• İstanbul33 °C
  • Ankara33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Danimarka işçi alımı yapıyor! Danimarka'da iş nasıl bulabilirim?
19 Temmuz 2022 Salı 02:15

Danimarka işçi alımı yapıyor! Danimarka'da iş nasıl bulabilirim?

Danimarka 2022 işçi alımı ne zaman? Danimarka'da iş bulmak için neler yapılmalı sizler için detaylı bir şekilde anlattım.

Danimarka işçi alımı yapıyor! Danimarka'da çalışmanın tek yolu

Sizlerle yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmaya ve gittiğim yerlerden edindiğim bilgileri paylaşmaya devam ediyorum. Bugün Danimarka'dan bahsedeceğim. İşçi alımı hakkında bilgiler vereceğim. Yeni içerikler için takipte kalmayı unutmayın. Yakında Danimarka hükümetinin geçtiğimiz yıl olduğu gibi işçi alımı duyurusu yapması bekleniyor. 

Danimarka başta Balkan ülkeleri olmak üzere Türkiye gibi ülkelerden nitelikli iş gücü getiren ülkeler arasında yer alıyor.

Kuzey Avrupa'da yer alan Danimarka dünyanın en zengin ülkelerinden biri. 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Danimarka özgürlük, cömertlik, sağlık, sosyal destek, gelir ve güvenilir yönetim gibi imkanlarıyla bilinen dünyanın en mutlu ülkelerinden biri.

Danimarka'ya işçi olarak gelmek için işveren tarafından belgelenen iş sözleşmesi veya resmi iş teklifi gerekiyor. Yani turistik vize alarak gelip Danimarka'da iş bulmayı düşünenler hiçte hoş olmayacak sorunlarla karşılaşabilir. Oyunu kuralına oynamak gerekiyor. Gelmeden önce iş bulmak ve iş davetiyesi almak en doğru olanı.

Danimarka iş vizesi gereken koşullar sağlandıktan sonra çok hızlı bir şekilde çıkıyor. Örneğin Kuzey Makedonya'da 45 günde çıkan iş vizesi Danimarka'da çok çok daha hızlı bir şekilde çıkıyor. Kimi zaman 7 gün eksik evrak varsa en geç 1 ayda çıkmış oluyor.

Peki Danimarka'ya iş başvurusu nasıl yapılır?

Dilerseniz o siteleri sizlerle paylaşayım. 

Danimarka’nın iş bulma siteleri:
https://workindenmark.dk/
https://www.stepstone.dk/
https://www.it-jobbank.dk//?lang=en
https://www.jobindex.dk/
https://www.jobfinder.dk/

..

Bu sitelerden iş bulmak ve eleman arayan şirketlere başvurmak mümkün. Peki Danimarka'nın eleman ihtiyacı bulunan iş dalları neler?

Danimarka hükümetinin bu konuda bazı koşulları var.  Danimarka'nın eleman ihtiyacı önceliğinde yüksek öğrenim görmüş kişiler için 41, vasıflı işçiler için 47 iş unvanı yer alıyor.

Doktor, öğretmen, mühendis, tesisatçı, kasap, duvar ustası, fırıncı, kuaför, aranan iş kollarından sadece bazıları. 

Özetle; Yönetim, Bilim ve mühendislik, Sağlık hizmetleri, , çocuk bakıcısı, sosyal eğitim görevlisi, okul öncesi öğretmen yardımcısı, Bilgi Teknolojileri: BT mimarı, BT mühendisi, BT proje lideri, programcı ve sistem geliştiricisi, Hukuk görevlisi, kütüphaneci, psikolog, Bina teknisyeni, sıhhi tesisat teknisyeni, tesisatçı, operasyon ve üretim müdürü, Çevre teknisyeni, Kuaför, sosyal ve sağlık hizmetleri asistanı, bahçıvan, Duvar ustası, marangoz, tesisatçı,  Elektrikçi, Kasap, fırıncı, usta fırıncı, şef gibi alanlarda Danimarka'nın büyük bir iş gücü açığı var.

Ancak baştan söyleyeyim zanaat mesleklerinde üniversite istemese bile yukarıda saydığım çok sayıda iş dalında yüksek öğrenim şartı var. 

Danimarka'nın resmi dili Danca'dır. İngilizce bilerek Danimarka'da iş bulmak ise mümkündür. Yani herhangi bir dili bilmeden iş bulmak, çalışmak yada oturum izni almak çok zor. 

Danimarka'da asgari ücret ne kadar?

Danimarka'da belirli bir asgari ücret bulunmuyor.  saat başına yaklaşık 18 ile 22 dolar arası bir ödeme yapılmaktadır Danimarka'da.. Aylık maaşlar ise iş koluna ve sendikaların anlaşmalarına göre değişkenlik gösteriyor. Kısacası günde 8 saat çalışan birisi ayda 4 gün tatil yapacağını varsayarsak ayda 4576 dolar bir maaş almaktadır ... Başlangıçta da dediğim gibi geçtiğimiz yıl Danimarka hükümeti işçi alımı yapacağını duyurmuştu bu yılda böyle bir duyuru olacak mı olmayacak mı henüz belli değil. Olması durumunda sizlerle paylaşacağım bu yüzden takipte kalmayı unutmayın

SADIK ŞİMŞEK

https://www.instagram.com/gidilesinet/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim