• İstanbul16 °C
  • Ankara16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÜNYANIN EN ZENGİN 5 ÜLKESİ
04 Mart 2022 Cuma 01:30

DÜNYANIN EN ZENGİN 5 ÜLKESİ

Dünyanın en fakir ülkeleri genellikle Afrika kıtasında yer almaktadır.

Peki dünyanın en zengin ülkeleri hangileridir? Dünyanın en zengin ülkeleri tek bir kıtada toplanmamıştır. Dünyanın en zengin ülkeleri aslında ülke coğrafyası üzerinde değerli kaynakları olan ülkelerdir. Değerli kaynaklar petrol, mücevher gibi kaynaklar olabilir. Değerli kaynakları olmayan ancak yine de zenginlik seviyesine çıkmış ülkeler ise sanayi, ekonomi, eğitim, teknoloji alanlarında ileri gitmiş ve bu sayede zengin olmuş ülkelerdir. Tabi bu ülkelerin yönetilme şekilleri de çok önemlidir. Dünyanın en zengin ülkelerinde genellikle insanlar çok mutludurlar. Bu mutluluk paradan mı yoksa iyi bir yönetilmeyle mi elde ediliyor bilinmez. Ancak bu ülkelerde refah seviyesi çok yüksektir. Bu nedenle dışarı ülkelerden gelecek olan kişilere vize vermekte bile çok sıkıntı çıkartırlar. Aşağıda göreceğiniz dünyanın en zengin 5 ülkesi gayrisafi yurtiçi hasıla değerlerine göre sıralama yapılmıştır. Zira gayrisafi yurtiçi hasıla ülkelerin zenginliğini gösteren en önemli unsurlardan biridir.

  1. Kuveyt

Dünyanın en zengin 5 ülkesi sıralamasında beşinci sırada resmi adı Kuveyt Devleti olan Kuveyt bulunmaktadır. Kuveyt, Basra Körfezinin kıyısında bulunmaktadır. Irak ve Suudi Arabistan ülkeleri ile komşudur. 17 bin 818 kilometrelik bir yüzölçümüne sahip olan ülkede 2,9 milyon kişi yaşamaktadır. Resmi dil olarak Arapça konuşulmaktadır. Anayasal Emirlik sistemi ile yönetilen Kuveyt emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir ei-Sabah’tır. 19 Haziran 1961 yılına kadar Birleşik Krallık egemenliği altında olan devlet bu tarihten sonra bağımsızlığını kazanmıştır. Para birimi olarak Kuveyt Dinarı kullanılmaktadır. Gayirsafi milli hasılası 73,817 Dolar olan Kuveyt dünyanın en zengin beşinci ülkesidir.

  1. Brunei

Dünyanın en zengin 5 ülkesi sıralamasında dördüncü sırada resmi adı Brunei Barış Ülkesi Devleti olan Brunei bulunmaktadır. Brunei tek komşuya sahiptir o da Malezya’dır. Ülkenin başkenti Bandar Seri Begavan’dır. Ülkede resmi dil olarak Malayca kullanılmaktadır. Yönetim biçimi olarak da İslami Monarşi ile yönetilmektedir. Ülkenin Sultanı Hassanal Bolkiah’tır. Birleşik Krallık’tan 1 Ocak 1984 yılında bağımsızlığını kazanan ülke 332 bin 844 nüfusa sahiptir. Gayrisafi milli hasıla olarak 77,441 Dolar olan Brunei dünyanın en zengin ülkeleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır.

3) Singapur

Dünyanın en zengin 5 ülkesi sıralamasında üçüncü sırada bulunan resmi adı Singapur Cumhuriyeti olan Singapur ülkesi Asya kıtasında bulunan bir ülkedir. Ülkede İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilce dilleri resmi dil olarak konuşulmaktadır. Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin Cumhurbaşkanı Halime Yakub’tur. 1963 yılında Birleişk Krallık’tan bağımsızlığını almasından sonra 1963 yılında Malezya’ya katılmıştır. Daha sonrasında da 1965 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. 2014 yılında yapılan nüfus sayımında ülkenin nüfusu 5 milyon 469 bin 700 kişi olarak belirlenmiştir. Bu nüfus ise toplamda 7 bin 199 kilometrekarelik bir alan içerisinde yaşamaktadır. Para birimi olarak Singapur Doları kullanılmaktadır. Gayrisafi milli hasılası 87,856 Dolar olan Singapur dünyanın en zengin üçüncü ülkesi konumundadır.

2) Lüksemburg

Dünyanın en zengin 5 ülkesi sıralamasında ikinci sırada bulunan resmi adı Lüksemburg Büyük Dükalığı olan Lüksemburg ülkesi Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan ülkenin çevresi Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrilidir. Yüzölçümü 2 bin 586 kilometrekare olan ülke 626 bin 108 kişilik nüfusu ile Avrupa’nın en az nüfuslu devletleri arasında bulunmaktadır. Ülke Demokrasi ile yönetilmektedir. Resmi dil olarak Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca dilleri konuşulmaktadır. Gayrisafi milli hasılası 105,882 Dolar olan Lüksemburg ülkesi, dünyanın en zengin ülkeleri sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.

  1. Katar

Dünyanın en zengin 5 ülkesi sıralamasında ilk sırada yer alan Katar Devleti Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunmaktadır. Yalnız bir tane kara sınır komşusu bulunmaktadır o da Suudi Arabistan’dır. Resmi dil olarak Arapça konuşulmaktadır. Yönetim şekli üniter anayasal mutlak monarşi olan Katar Devleti’nin Emiri Tamim bin Hamad es-Sani’dir. Toplamda 11 bin 586 kilometrekarelik yüzölçümü bulunan Katar, ülkede buluna gökdelenler ve lüks yaşam ile zaten dışarıdan bakan birinin bile anlayabileceği bir zenginliğe sahip ülkelerdendir. Gayrisafi milli hasılası 127,523 Dolar olan Katar Devleti, dünyanın en zengin ülkesidir. Dilencilerinin bile büyük bir lüks içinde yaşadığı düşünülen ülke müthiş bir zenginliğe sahiptir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim