• İstanbul21 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollanda işçi alımı ve Hollanda'da iş bulma siteleri! Hollanda'da nasıl iş bulurum?
25 Temmuz 2022 Pazartesi 01:24

Hollanda işçi alımı ve Hollanda'da iş bulma siteleri! Hollanda'da nasıl iş bulurum?

Hollanda işçi alımı yapacak! İş ilanlarında öncelik onlara

Merhabalar sizlerle yurt dışında yaşam konulu içerikler paylaşmayı sürdürüyorum. Bugünkü içeriğimiz Hollanda hakkında olacak. Zaman zaman sizlerle iş ilanlarını ve işçi alımlarını paylaşıyorum. Bu yüzden duyurulardan haberdar olmak için takipte kalmayı unutmayın.

Hollanda dünya üzerindeki yüz ölçümü bakımından en küçük ülkelerden biri. Ancak Tarım, Teknoloji ve Üretim sektöründe bir dünya devi. Aynı zamanda turizm konusunda da en büyük devletlerden biri.

Yurt dışında yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki şimdiye dek çok sayıda ülkeye gittim. Ancak Hollanda en yaşanılası yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Hollanda'da son dönemde çok büyük bir işçi açığı var. Hükümet binlerce personel alımı yapmak istiyor. Özel sektörde de büyük bir iş gücü açığı var.

Hollanda hükümeti ilk seçenek olarak Ukrayna'dan gelen sığınmacıları çalıştırmak ve onlara öncelik tanımak istiyor. Ancak Türkiye'den de işçi alımı yapan firmalar var. 

Avrupa Birliğinin sağlamış olduğu özel statü nedeniyle Ukraynalı sığınmacılar 6 ay bekleme koşulu olmadan hemen Hollanda'da çalışmaya başlayabilecek. Avrupa Birliği, Ukrayna'dan gelen sığınmacılara AB ülkelerinde 3 yıla kadar kalabilme hakkı tanışmıştı. Üstelik herhangi bir sığınma başvurusu yapmadan. Fakat Ukrayna'dan gelen sığınmacılarla Hollanda iş gücü açığını kapatamayacağını düşündüğünden AB ülkeleri dışından da işçi alımı yapacak. Bu kapsamda yine Türkiye ve Balkan ülkeleri bir adım öne çıkıyor.

Hollanda hükümetinin de elindeki resmi raporlara göre işçi alımının ihtiyaç duyulduğu alanlarda belli. Sağlık hizmetleri 60 bin üzerinde bir açık var. Ticari hizmetler de 70 bin üzeri açık.  kafe, restoran ve konaklama gibi alanlarda ise 45 bin üzerinde eleman açığı bulunuyor.

Hollanda'da işsizlik sayısı her geçen gün düşerken işçi bulamayan firmaların sayısı ise her  geçen gün artıyor.

Peki Hollanda'da asgari ücret ne kadar?

Hollanda'da ortalama asgari ücret 1.725,00 ancak yurt dışından getirilen işçiler bu rakamın neredeyse çoğu iş kolunda iki katına çalışıyor. Nedeni ise devlet yurt içindeki işçilere öncelik tanınmasını istiyor. Yurt dışından gelen işçilere ise yüksek maaş zorunlu gibi bir şey. Ancak çoğu Hollandalı daha gelişmiş ülkelere giderek Hollanda'da çalışmıyor. Dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan Hollanda her geçen gün iş gücü konusunda büyük bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Hollanda'ya turistik vize alarak gelebilir ve bu aşamada iş bulup kalabilirsiniz. Veya kariyer sitelerinden işçi alımı yapan firmalara CV nizi göndererek iş bulabilirsiniz. Danışmanlık firmalarına dikkat edin. Sakın güvenmediğiniz ve Hollanda büyükelçiliğine doğruluğunu sorgulatmadığınız kuruluşlarla herhangi bir çalışma yürütmeyin. İnanın bu konuda binlerce kişi mağdur ediliyor. 

Peki Hollanda'da iş bulmak için hangi sitelerdeki ilanlara bakmalısınız?

Dilerseniz onları da açıklayayım.

Bu sitelerde kullanıcı profili oluşturup iş başvurusu yapabilirsiniz. Hollanda'da çalışmak için İngilizce bilmek yeterli oluyor. İnşaat ve Tarım alanlarındaki işlerde çoğu zaman dil bilgisine ihtiyaçta duyulmuyor.

İnstagram hesabımda her gün duyurular yapıyorum. Bu yüzden takipte kalın

https://www.instagram.com/gidilesinet/

İşte Hollanda'da iş bulabileceğiniz siteler .. Hollanda'daki iş bulma siteleri

Jobsonline.nl
deBanenSite.nl
https://nl.indeed.com/
https://www.expatica.com/nl/jobs/
https://andwork.com/
https://collegelife.co/nl/
https://www.expatica.com/
https://www.nationalevacaturebank.nl/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim