• İstanbul33 °C
  • Ankara33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere işçi alımı yapıyor! 70 bin işçi alınıyor, başvuru detayları
26 Temmuz 2022 Salı 01:35

İngiltere işçi alımı yapıyor! 70 bin işçi alınıyor, başvuru detayları

İngiltere tarım alanında çalıştırmak üzere 70 bin üzeri göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor.

Merhabalar sizlerle yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışında yaşam ve iş fırsatları hakkında bilgiler paylaşmaya devam ediyorum. Yeni bilgiler ve yurt dışında iş fırsatları için takipte kalmayı unutmayın. Bugün sizlerle İngiltere'deki bir iş fırsatından bahsedeceğim.

İngiltere'nin her yıl binlerce göçmen işçiye ihtiyacı bulunuyor. Tarım alanında binlerce göçmen işçi İngiltere'ye geliyor meyve ve sebze topluyorlar.

Bu İngiltere için  çok büyük bir sorun. Yurt dışında yaşayan birisi olarak Avrupa genelinde çok sayıda ülkeye gitmiş birisi olarak söyleyebilirim ki İngiltere gerek yaşam kalitesi gerek kazanç konusundan Avrupa'daki ülkelerden bir adım daha önde.

İngiltere bazı ülkelerden işçi alımı yapıyor. Bu işçiler mevsimlik işçi olarak tanımlanıyorlar. Genelde görevleri sadece meyve ve sebze toplamak. Yani herhangi bir vasıfta aranmıyor.

İngiltere'de Tarım sektörünün her sene en az 70.000 yabancı işçiye ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

İşçilere saat başı 10 ile 15 sterlin arası bir ödeme yapılıyor. Başka bir deyişle 10 saat çalışan birisi günde 100 ile 150 sterlin arası bir gelir elde edebiliyor. Üstelik İngiltere'ye getirilen mevsimlik göçmen işçilere kalacak yerde veriliyor.

Türkiye'de bu konuyu duyuran kimseye henüz rastlamadım. Bu yüzden sizlerle kimsenin paylaşmadığı bilgileri paylaşmayı sürdürüyorum. İngiltere genelde mevsimlik işçileri  Endonezya, Vietnam, Kırgızistan ve Kazakistan'dan getiriyor. Daha öncelerde ise AB ülkeleri ile Ukrayna'dan da alım yapılıyordu. AB ile yaşanan üyelik krizinden sonra İngiltere diğer ülkelerden mevsimlik işçi almaya başladı. Balkan ülkelerinden de gidenler var.

İngiltere tarım sektörü 467.000 kişiyi istihdam ediyor. Bu gerçekten büyük bir rakam. Ancak buna rağmen yurt dışından 70 bin üzeri işçiye her sene ihtiyaç duyuluyor.

Bazı işçi alımı yapan firmalar gelecek işçilerden ücret alıyorlarmış. Böyle bir şey yok. İngiltere bu konuda işi sıkı tutuyor ve herhangi bir şikayet gelmesi durumunda ilgili firmalara cezalar kesiyor.

Örneğin Nepal'den işçi getirmek isteyen bir kurum işçilerden  3.000 sterlin kadar bir ödeme almakla suçlanmıştı. Türkiye'de de duyuyorum bazı danışmanlık firmaları yurt dışına götüreceği işçilerden abuk sabuk ücretler talep ediyormuş. Sakın büyük elçiliklere sorgulatmadan kimseyle bir anlaşma filan yapmayın.

Peki İngiltere'de iş bulmak için ne yapmanız gerek? Dilerseniz bundan da bahsedeyim. Açıklamada İngiltere'de iş bulabileceğiniz sitelerin listesini bırakacağım. Bu siteler aracılığıyla profil oluşturup İngiltere'de iş başvurularında bulunabilirsiniz. Turistik vize alarak gelip iş bulanlar elbette oluyor. Ancak herhangi bir şirketten veya işletmeden davet alarak gelmek her zaman en doğru olanıdır. Gelen işçiler duruma göre 6 ay kadar çalışabiliyorlar. Vereceğim siteler arasında mevsimlik tarım işçiliği hakkındaki tüm detaylara da ulaşabilirsiniz.

Daha fazla yurt dışındaki iş fırsatları için takipte kalmayı unutmayın

Sadık Şimşek: İnstagram: https://www.instagram.com/gidilesinet/

Aşağıdaki sitelerden iş başvurulara bakabilir, Tarım şirketleriyle veya çiftliklerle iletişime geçebilirsiniz

https://uk.indeed.com/

https://www.reed.co.uk/

https://www.totaljobs.com/

https://uk.jobrapido.com/

https://uk.talent.com/

https://uk.jooble.org/

Ve Mevsimlik işçi örneğin ( Tarım İşçiliği hakkında bilgi alacağınız site )

https://www.gov.uk/seasonal-worker-visa

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim