• İstanbul22 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrlanda aylık 74 bin TL'ye 90 bin işçi arıyor! İşte İrlanda'da işçi aranan meslekler!
30 Haziran 2022 Perşembe 18:02

İrlanda aylık 74 bin TL'ye 90 bin işçi arıyor! İşte İrlanda'da işçi aranan meslekler!

İrlanda dünyanın dört bir yanından işçi alımı yapacak. Avrupa ülkelerinden olduğu kadar Türkiye'den de İrlanda'ya işçi alınacak. 74 bin TL'ye 90 bin işçi arandığı duyuruldu

Yurt dışında çalışmak isteyen binlerce genci ilgilendiren bir duyuru yayınlandı. Yayınlanan bu duyuruda İrlanda'nın personel ihtiyacı olduğuna yer verildi. İrlanda'ya Türkiye'den de işçi alımı yapılacağı belirtildi. 

İrlanda kuşkusuz herkesin hayallerini süslemektedir. Teknoloji dünyasının kalbi de İrlanda'da atmaktadır. İrlanda'ya her yıl dünyanın dört bir yanından işçi alınmaktadır.

İrlanda'da da binlerce de yabancı öğrenci bulunuyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerden her yıl binlerce genç İrlanda'ya dil okulu okumak için gidiyorlar.

Dil okulu okumak için İrlanda'ya giden binlerce öğrenci bu ülkede iş bularak önce çalışma izni ardından da oturma izni alıyor ve Türkiye'ye geri dönmüyorlar.

İrlanda'da yaşayan gençler ise diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapıyor. Bu durum İrlanda ekonomisinde yabancı işçi ihtiyacına neden oluyor.

Sorunu çözmek isteyen İrlanda diğer Avrupa ülkeleri ve Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye'den de binlerce işçi alımı yapıyor.

Bu kapsamda Yurt gazetesinde yayınlanan bir haberde İrlanda'nın işçi alımı yapacağına dair bir haber yayınlandı. Yayınlanan bu haberde İrlanda'nın hangi alanlarda işi alımı yapılacağına da yer verildi.

Ayrıca İrlanda'daki maaşlar hakkında da  bilgi verilen bu haberde İrlanda'ya nasıl gidileceği de detayları bir şekilde anlatıldı.

İşte İrlanda'da çalışmak isteyen herkesin bilmesi gereken o detaylar!

İrlanda, kalifiye eleman arayışında kapılarını dünyaya açtı. İşçi alımı için sınırları kaldıran İrlanda 90 bin işçi alımı için düğmeye bastı. Özellikle sağlık ve teknoloji alanında işçi alımı yapılacağını duyuran ada ülkesinde başvuru şartları da belirlendi.

Mühendis açığı konusunda sıkıntı yaşayan İrlanda, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve inşaat mühendisi başta olmak üzere sağlık sektöründe de veteriner hekim, çocuk doktoru, dişçi, kardiyolog gibi alanlarda çalışacak kişiler arıyor.

İrlandalı yetkililer özellikle mesleklerinde başarı elde etmiş ve ülkelerinde yeterlilik sertifikasına sahip olan uzmanlara öncelik tanıyor. 90 bin işçi açığı olduğu belirtilen İrlanda'da kapılar, çalışmak isteyenlere sonuna kadar açık. İrlanda ayrıca belirli oranda işçi alımını yenileyeceğini de duyurdu. Peki, İrlanda'ya nasıl gidilir?

İRLANDA'YA NASIL GİDİLİR?

İrlanda başta olmak üzere yurt dışında çalışmak isteyenler, o ülkelere nasıl gidileceği konusunda araştırmalar yapıyor. İrlanda için işçi arayan Jobs, IrishJobs, JobsIreland gibi iş bulma sitelerine başvurarak, kendinize uygun iş için arayışa geçmeniz gerekiyor. Akabinde İrlanda'ya ulaşım için Cheapflights, Skyscanner gibi kurumları kullanarak ülkeye geçişi sağlayabilirsiniz.

İrlanda'da çalışmak için gerekenler ise şunlar:

Büyük Britanya'nın batısında yer alan, Başkenti Dublin olan 5 milyona yakın nüfuslu ülkede çalışmak için ilk şart dil bilmek.

Asgari ücretin en az 1.656 euro seviyelerinde olduğu İrlanda'da çalışma koşullarınızın yeterliliği ve ülkede maddi anlamda yaşama gücünüzü de devlet kurumlarına belgeli bir şekilde kanıtlamanız şart koşuluyor.

O nedenle birikiminizle ülkeden, bütçenize uygun bir de ev kiralamanız gerekiyor.

İRLANDA HANGİ SEKTÖRDE İŞÇİ ARIYOR?

İrlanda'da güncel işçi alımı yapan sektörler şu şekilde:

İnşaat mühendisliği
Muhasebeci
Doktor
Müzik öğretmeni
İş sağlığı güvenliği uzmanı
Bilgisayar mühendisi
Yazılım mühendisi

İRLANDA'DA MAAŞLAR NE KADAR?


Ada ülkesi olan İrlanda'da en düşük maaş 1.656 euro yani 30 bin TL. İrlanda'da günlük asgari ücret ise 55,2 euroya denk geliyor. Bu da saatlik hesaplama ile olarak 1006 TL ediyor. 

İRLANDA'DA ÇALIŞANLAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aylık asgari ücretin Türk lirası ile 30 bine denk geldiği İrlanda'da hangi meslek grubu ne kadar maaş alıyor? En yüksek maaş kazanan meslek grubu hangisi? İşte yanıtı...

Veteriner hekim: 4070 euro
İnşaat mühendisi: 3060 euro
Balıkçı: 2000 euro
Ofis elemanı: 1024 euro
Muhasebeci: 2958 euro
Diş hekimi: 1777 euro
Aşçı: 1656 euro
Şoför: 1990 euro
Müzik öğretmeni: 2678 euro
Elektrik mühendisi: 3985 euro
İnşaat mühendisi: 3898 euro
Bilgisayar mühendisi: 3698 euro
Tercüman: 2897 euro
Güvenlik görevlisi: 2436 euro

Kaynak: Yurtgazetesi.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim