• İstanbul16 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskoçya'ya taşınan nasıl para alacak?
31 Temmuz 2022 Pazar 02:01

İskoçya'ya taşınan nasıl para alacak?

İskoçya'ya taşınana para dağıtılıyor iddialarını sizler için araştırdım.

İddia: İskoçya'ya taşınan 1 Milyon TL'yi nasıl alacak?

Merhabalar yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışındaki şaşırtıcı gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum. Zaman zaman bazı yurt dışındaki iş fırsatlarını da sizlerle paylaşıyorum. Bu yüzden takipte kalmayı ihmal etmeyin.

Bugün İskoçya'dan söz edeceğim. İskoçya'nın nüfusu az olan 8 adada yaşamı canlandırmak için para dağıtacak iddiaları ortalıkta dolaşıyordu. Haberler açıkçası 1 sene öncesine ait ancak bazı yerlerde yeni gibi tekrar yayına alınmış durumda.  Buralarda yaşamayı teşvik etmek için yaklaşık 1 milyon TL'ye yakın bir ödeme yapılacak iddiaları var.  Daha önce de İtalya köye yerleşene 28 bin Euro ödeme yapacağını duyurmuştu. Türkiye'den çok fazla başvuru gelince İtalya, Türk vatandaşlarının başvurularını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. İtalya olayı evet doğru...

Ancak İskoçya'daki olay çok başka.. Hükümet böyle bir plan içerisindeydi. Hatta öneriler açıldı ve bu plan kapsamında 4 milyon sterlin ile 30 milyon sterlin arası bir yatırım planı bile düşünüldü. Hükümet adalarda yaşamların devam etmesi için kişilerin ev satın almalarına ve inşa etmelerine aynı zamanda da iş kurmalarına yönelik her  türlü desteği sağlamayı düşünüyordu. Çünkü bu adalarda en fazla nüfus 20 bin civarı buda adalardaki yaşamı tehdit ediyor. 

Söz konusu adaların listesi   Iona, Vetersay, Great Bernara, Rum, Unst, Eday, Great Cumbrae ve Jura 

Hatta bu adalara taşınanlardan İskoç vatandaşlığı zorunluğu da aranmayacağı belirtiliyordu. Ancak nedir ne değildir diye araştırdım. Hem İskoçya'daki arkadaşıma hem de bazı yetkililere sordum. 

Evet böyle bir plan basında yer almıştı. Ancak böyle bir ödeme yada taşınan herkese para ödeneceği gibi bir şey söz konusu değil yanıtını aldım. Yani söz konusu olay sadece yapılan bir tekliften ibaretti. 1 Yıldır bu konu ise sürekli her yerde yayınlanıyor. 

Arkadaşlar benzer bir uygulama Türkiye'de de var. Köyüne dönenlere devlet teşvikler sağlıyor. Ancak hiç bir yabancı ülke başka bir ülkenin vatandaşına para dağıtmaz. Ama bu haberlere bakıyorum BBC'den, Habertürk'ten tutun da Sözcü'ye kadar çok sayıda sitede yayınlanmış:

Lütfen dikkatli olun. Sizi İskoçya'ya götürüyoruz. Orada para dağıtılıyor gibi birileri çıkarsa karşınıza konsolosluğa derhal bildirin. Mağdur olan insanlar da var. Yurt dışında yaşayan biri olarak inanın bende çok zorluklar yaşadım. İnsanlar mağdur olmasın diye de zaman zaman deneyimlerimi paylaşıyorum. Bu konuya da açıklık getirmek istedim. Başka içerikler için takipte kalmayı ihmal etmeyin. 

Sadık Şimşek

İnstagram: https://www.instagram.com/gidilesinet/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim