• İstanbul16 °C
  • Ankara17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İspanya işçi alımı başlıyor! Binlerce Yabancı işçi getirilecek
29 Temmuz 2022 Cuma 00:57

İspanya işçi alımı başlıyor! Binlerce Yabancı işçi getirilecek

İspanya yabancı işçilerin çalışma vizelerini kolaylaştırıyor. Yasal çalışma izni olmayanlara da kolaylık sağlanacak.

Merhabalar yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışındaki iş fırsatları ve işçi alımına ilişkin içerikler paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni bilgilerden hızlı bir şekilde haberdar olmak için takipte kalabilirsiniz. Bugün sizlerle İspanya'dan bahsedeceğim. İspanya işsizliğin en az olduğu bir ülke. Hemen hemen neredeyse herkesin bir işi var.

Ancak iş verenlerin işçiye ihtiyacı var. İspanya'da bu yüzden iş gücü açığını kapatmak için yurt dışından işçi alımı yapıyor.

İspanya'da özellikle turizm ve konaklama sektöründe büyük bir iş gücü açığı var. Garson, Aşçı, Temizlik dallarındaki açık ise katlanarak sürüyor.  100.000 kişilik turizm sektöründe bir açık olduğu belirtiliyor. 

Pandemi dönemi en çokta hizmet sektörünü vurmuştu İspanya'da. O dönemde binlerce kişi işinden oldu ve o kişiler başka alanlarda iş buldular. Hayat normale dönünce bu kez de işletmeciler işçi bulamıyor. Bu sıkıntı öylesine büyüdü ki çoğu işletme hükümete baskı yapıyordu. Yurt dışından işçi getirilmesi konusunda. Ve nihayet İspanyol basını tarafından da manşetlerden duyurulan bir gelişme yaşandı.

Göç Bakanlığı da söz konusu yasa değişikliğinde taraf. Yabancı işçi alımı kolaylaşıyor. Yabancı işçilere verilecek çalışma izni konusunda da yasalar daha da şeffaf hale getirildi. Hükümet kararnamesi, mevcut bir göçmenlik yasasında reform niteliği taşıyor.

Yabancı uyruklu öğrencilere söz konusu yasaya göre İspanya'da haftada 30 saat çalışma izni de verilecek. İspanya'da tarım ve hizmet sektöründe büyük bir açık söz konusu. Ki zaten işverenlerde en çok bu sektörlerde işçi alımı yapmak istiyor. 

İspanya daha fazla çalışan alımı için vize sürecini de hızlandırma kararı aldı. Turizm, tarım, inşaat ve teknoloji sektörlerindeki iş gücü açığını kapatmak için yurt dışından işçi alımı da kolaylaştırılacak.

Peki Asgari ücret İspanya'da ne kadar?

İspanya'da asgari ücret o kadar yüksek değil . 1000 Euro civarı bir ödeme aşağı yukarı. 8 euroya yakın bir saatlik asgari ücret söz konusu. İspanya'da ortalama maaş 2.710 euro. Nüfusun sadece %25'i 1600 Eurodan aşağı bir rakama çalışıyor. Yani bazı ülkelerde olduğu gibi yarı yarıya yada yarısından fazlası asgari ücretle çalışmıyor. Yurt dışından gelen işçilerin ödemesi biraz daha yüksek oluyor. Amcasının dayısının akrabasının yanında çalışanlar şimdi asgari ücretten de daha az alıyoruz diyerek doluşurlar bakmayın siz onlara. Vasfı olan her yerde asgari ücretten fazla kazanır. Yeter ki dil bilinsin.. 

İspanya'da İngilizce bilerek rahatlıkla çalışılabilir. , İspanya'nın kıyı bölgelerindeki ve Madrid gibi büyük şehirlerdeki büyük göçmen nüfusa hizmet veren yerlerde İngilizce bilmek yeterli oluyor. Tabii kalıcı olarak İspanya'da kalmak isteyenlerin dil bilmesi en doğrusu olacaktır.

Sizlerle daha fazla içerikler paylaşmaya devam edeceğim. İspanya'da iş bulabileceğiniz sitelerin listesini açıklamaya bırakıyorum. Bu siteler aracılığıyla iş ilanlarına bakabilir ve fikir edinebilirsiniz. Şunu açıktan belirteyim yeterli dil bilginiz yoksa ve herhangi bir vasfa sahip değilseniz iş başvurusundan olumlu sonuç beklememek gerekiyor. Ayrıca İspanya'da gelip yerinde iş bulmaya çalışanlar daha şanslı oluyor. Danışmanlık firmalarına her zaman söylediğim gibi dikkat edin ve asla büyük elçiliklere sorgulatmadığınız herhangi bir firmayla anlaşma filan yapmayın.

Takipte kalmaya devam edin.. Yurt dışındaki iş fırsatlarıyla ilgili yeni bilgiler paylaşmayı sürdüreceğim

İnstagram hesabım: https://www.instagram.com/gidilesinet/ 

İşte İspanya'da iş bulabileceğiniz sitelerin listesi..

https://www.thinkspain.com/jobs-spain?joblocation=all

https://www.thelocal.es/jobs/

https://jobs.theguardian.com/jobs/spain/

https://www.nextstation.com/en/spain?campaignId=496

https://www.expatica.com/es/jobs/

İspanya'daki iş bulma süreciyle ilgili tüm bilgiler

https://www.expatica.com/es/working/finding-a-job/jobs-in-spain-101462/

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim