• İstanbul22 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lüksemburg işçi alımı için başvuru sitesi açtı! 14 bin açık var
28 Temmuz 2022 Perşembe 00:45

Lüksemburg işçi alımı için başvuru sitesi açtı! 14 bin açık var

Lüksemburg işçi alımı yapacak! Başvuru yeri açıldı

Merhabalar yurt dışında yaşayan biri olarak yurt dışındaki iş fırsatlarıyla ilgili bilgiler paylaşmayı sürdürüyorum ve bugün sizlerle Lüksemburg'un işçi alımı için başlattığı son projeyi duyuracağım. Yurt dışında yaşam konulu yeni içeriklerimden haberdar olmak için takipte kalmayı ihmal etmeyin. 

Lüksemburg, Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biri. Nüfusu da oldukça az. Düşününki Kadıköy kadar bile nüfusu olmayan bir ülke. Belçika, Almanya ve Fransa'ya komşu olan bu ülke yaşanılası bir yer mi dersiniz elbette yaşanılası bir yer. Ülke küçük ama imkanları büyük.

Bu ülkede fazla Türk yaşamıyor. Resmi rakamlara bakıldığında 200'ü çifte vatandaş olmak üzere yaklaşık 1000 ile  1500 Türk vatandaşının yaşadığı tahmin ediliyor. Bu sayı son dönemde artmışta olabilir. Çünkü ülkenin nüfusu 2020 verilerine göre 632.275 yani. Bu rakam muhtemelen iki yılda artmıştır.

Peki ülkede asgari ücret ne kadar? 2,313 Euro asgari ücret ödemesi yapılıyor. Bu rakamla bu ülkede geçinmek bir hayli zor onu belirtmekte fayda var. Ancak herkes asgari ücret almıyor. Çünkü bu rakamla ancak kira ve faturalar birazda market ihtiyaçları ancak karşılanır. Birikim yapmak zor olur. Ancak karı koca çalışılırsa belki birikim yapılır ve o birikim örneğin Türkiye'de değerlendirilir.

Herkes asgari ücret mi alıyor? Elbette değil. Vasfı olan birisi diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Lüksemburg'da da asgari ücretten fazla kazanıyor.

Lüksemburg'da büyük bir işçi açığı söz konusu. Gerek işverenler gerek hükümet bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Avrupa ülkelerinden işçiler gelmeyince Lüksemburg'da yabancı işçileri ülkeye çekmek için yeni bir proje başlattı. Projeye balkan ülkelerinden ve Türkiye gibi ülkelerden ilgi olacak mı olmayacak mı bilinmiyor ama Lüksemburg şu günlerde en çokta bu konuyu konuşuyor. Kaynak nerde diyenler doluşacağından kaynağı da açıklamaya bırakacağım. 

Yabancı işçi bulmak isteyen yetkililer bunun içinde bir internet sitesi kurdular. Kurulan bu site aracılığıyla yabancıların iş bulması kolaylaştırılacak.

 bankacılık ve teknoloji gibi kilit sektörlerdeki boş kadroları doldurmayı hedefleyen hükümet işçi alımı yapmayı planladığı sektörleri de belirledi. Bu sektörler sırasıyla

Muhasebe ve finans
BT ve Yazılım
İş ve strateji
Hukuki Danışmanlık
Otelcilik ve Turizm ( Bu sektörün içerisine aşçılık, garsonluk, temizlik sektörü de dahil )
İnşaat ve İç İşleri
Pazarlama iletişimi
Kimya ve Kimya Mühendisliği
Araştırma faaliyetleri
Sağlık hizmeti
Elektrik Mühendisliği
Gıda işleme
Kalite Güvencesi ve Riski
İklim ve Çevre
Makine Mühendisliği

Yani görüldüğü gibi yine vasıf bir adım öne çıkıyor. Ve dil bilme zorunluluğu da var. Ancak inşaat işlerinde dil zorunluluğu genelde aranmıyor. Çünkü çoğu ülkede olduğu gibi inşaat çalışanlarını taşeron firmalar getiriyor zaten. Lüksemburg'da 14 bin üzeri bir işçiye ihtiyaç olduğu belirtiliyor 

İş başvurusu yapabileceğiniz İlgili siteyi ve haberin kaynağını aşağıya bırakıyorum

Yurt dışındaki iş fırsatları ve daha yeni bilgiler için takipte kalmayı unutmayın.

İnstagram hesabım:  https://www.instagram.com/gidilesinet/ 

İş başvurusu yapılabilen o site: https://work-in-luxembourg.lu/

Haberin kaynağı : www.luxtimes.lu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim