• İstanbul22 °C
  • Ankara19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zam dalgası ulaşımı da vurdu. Türkiye'de artık Seyahat lüks oldu
03 Ocak 2022 Pazartesi 16:55

Zam dalgası ulaşımı da vurdu. Türkiye'de artık Seyahat lüks oldu

Peş peşe gelen zamlar ulaşım sektörünü de etkiledi. Seyahat lüks sınıfına girdi.

Eskiden ulaşım Türkiye'de oldukça ucuzdu. Son dönemde peş peşe gelen zamlar tüm sektörleri etkilerken ulaşım sektörünü de etkiledi.

2022 yılında seyahat harcamaları gözden geçirilecek. Seyahat artık deyim yerindeyse Türkiye'de lüks oldu. Çok sayıda gezgin özellikle yurt dışı planlarını erteledi. Yurt içindeki seyahatlerin ise daha çok kara yolu üzerinden yapılması bekleniyor.

Ancak otobüs sektöründe de zamların gelmesi bekleniyor.

Yeni yıl ile birlikte başlayan zam tufanı ulaşım ve seyahat hakkını lükse çevirdi. Havayolu şirketlerinin talebiyle uçak biletlerinde tavan ücretler 499 TL’den 599 TL’ye çıkarılırken, sırada şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler var. Sektör temsilcileri “Mevcut maliyetlerle teker dönmez, acil zam” dedi. Sektör temsilcileri yüzde 50 zam ve KDV indirimi talebiyle Ulastırma Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanıyor.

Cumhuriyet’ten Alican Polat’ı haberine göre, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, sektörün bütün ana giderlerine zam geldiğini hatırlatarak “Bu zamlar sektörü öldürdü” dedi.

KURDAKİ YÜKSELİŞ ENGEL OLDU

Öte yandan yurt dışına yönelik seyahatlere kurdaki yükselişin neden olduğu belirtiliyor. Kurdaki yükseliş dünya genelinde Türk lirasının değer kaybetmesine neden oldu. En ucuz balkan ülkeleri bile artık Türkiye için çok pahalı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gidilesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim